Účinkující

Suraia Abud Coaik

Suraia Abud Coaik

Suraia Abud Coaik se narodila v Montevideu v Uruguayi do typické libanonské rodiny z diaspory. Od roku 2002 žije ve Španělsku a do Libanonu, kde působí jako členka projektů, které kombinují potravinovou antropologii, umění a vaření, často cestuje.

Její poslední výzkum, Vzpomínky na jídlo z Hammanny, je výsledkem rezidenčního programu El Ranchito, mezi Matadero (Španělsko) a Hammana Artist House (Libanon). Suraia vzbuzuje dojem, že vyzdvihuje zkušenosti a znalosti týkající se stravy lidí z této nádherné libanonské vesnice prostřednictvím kulinářsko-audiovizuálního zážitku.

Marwan Alsolaiman

Marwan Alsolaiman

Muzikant pocházející ze Sýrie. Do Československa přijel studovat stavebnictví v roce 1982. Stavebním inženýrem se stal v roce 1989. Poté se vrátil do své vlasti, kde pracoval v oboru až do roku 1997. Později přijel zpátky do České republiky, ve které žije do současnosti. Marwan založil v ČR první arabskou kapelu s názvem ZIRIAB. Hraje také středověkou a renesanční evropskou hudbu s českými muzikanty.

Momentálně nepracuje ve svém původním oboru jako stavební inženýr, ale už od roku 2003 učí fyziku, matematiku, češtinu pro cizince a arabštinu pro Čechy. Píše poezii v českém i arabském jazyce a pořádá s českými básníky večírky s poezií a hudbou. Jezdí hrát pro děti do dětských domovů.

Tomáš Blahut

Tomáš Blahut

Tom Blahut, podnikatel, obchodník s vínem a cestovatel. Jeho společnost Drink, Eat & Fly dováží a distribuuje libanonská vína v České republice a organizuje oblíbené enologické a gurmánské zájezdy do Libanonu.

Lucien Bourjeily

Lucien Bourjeily

Bourjeily se narodil v Bejrútu během Libanonské občanské války, do světa vyprávění proto utíkal už od dětství. Divadelní a filmový autor a režisér je známý svou činností v oblasti imerzivního a interaktivního sociálně politického divadla. Získal prestižní Fulbrightovo stipendium, díky němuž vystudoval film na Loyola Marymount University v Los Angeles (2013). HEAVEN WITHOUT PEOPLE je jeho celovečerním debutem.

DJ GADJO.CZ

DJ GADJO.CZ

Za nevšedním djským jménem stojí Martin Juráček, který ve vysílání Radia 1 společně s kolegou Filipem Týcem připravuje nedělní world music session Všechny hudby světa. Bránou do světa arabské kultury je pro Martina především poezie a hudba. Je nadšeným obdivovatelem pradávného perského básníka, teologa a učitele sufismu Rumího.

V soukromé gadjovské sbírce nahrávek má svoje mimořádné místo legenda egyptského jazzu z šedesátých let SALAH RAGAB a velikáni pouštního blues tuaregové z kapely TINARIWEN. V jeho současných arabských pohádkách září takoví hrdinové jako libanonská zpěvačka YASMINE HAMDAN, rocker RACHID TAHA nebo alžírskská hudebnice SOUAD MASSI.

Michal „Hugo“ Hromas

Michal „Hugo“ Hromas

Již jako dítě přicházel Hugo Hromas do styku s cizokrajnými pokrmy, profesně se vaření věnuje od roku 2000. Byl šéfkuchařem v restauraci Dahab v Praze, kde se seznámil s palestinskou kuchyní. Velkou inspirací mu byla také zkušenost práce kuchaře při natáčení filmu Tobruk v tuniské Sahaře.

Po návratu totiž zahájil kurzy vaření pod názvem Rozinky a mandle. Z cest po různých státech Evropy si přivezl cenné zkušenosti, které uplatnil při spolupracích s restauracemi anebo při koncepci Street food festivalu. Nejvíce ho baví vařit pod širým nebem. Provozuje tzv. kočovnou restauraci jednoho kuchaře Nomadis catering. Aktuálně má pořad na stream.cz s názvem U stánku.

Tereza Hříšná

Tereza Hříšná

Tereza Hříšná je studentkou posledního ročníku magisterského oboru Blízkovýchodní studia na Západočeské univerzitě v Plzni. Navštívila již několik arabských zemí – Maroko, Egypt a Omán, v nichž se účastnila intenzivních kurzů arabského jazyka. V rámci studia také absolvovala půlroční studijní pobyt v Maroku na univerzitě Qadi Ayyad, kde studovala zejména historii, média a literaturu.

Marek Rebroš

Marek Rebroš

Na poli fotografie se objevil již před více než deseti lety v Karlových Varech, kde pracoval jako reportážní a kreativní fotograf pro týdeník Mladé Fronty. Před pěti lety přesunul své působení natrvalo do Prahy. Do té doby byla jeho tvorba pravidelně publikována v českých fotografických magazínech, nebo ve fotografických soutěžích, ve kterých mnohokrát získal ocenění na předních místech v tématech sport, reportáž, portrét či fotografování jídla.

Od svého přesunu dao Prahy se aktivně zaměřil na módní fotografii a postupně se rozvinul i v oblasti fotografování jídla. Jeho fotografie reprezentují několik předních pražských restaurací nebo se objevují ve známých kulinářský magazínech.

REFUEAT©

REFUEAT©

REFUEAT© pomáhá uprchlíkům z Blízkého východu s integrací do německé společnosti. A to jazykově, pracovně, ale i sportem. Od roku 2016 Refueat připravuje a prodává street food inspirovaný tradiční arabskou kuchyní. Se svými jídelními stany na kolečkách dojíždějí i na obtížně dostupná místa v Berlíně, Postupimi, Mannheimu a okolí.

Jsou v parcích, na zahradách, na střechách. Ozvlášťňují firemní večírky, zahradní oslavy, zkrátka veřejný prostor. Přímo na svých jídelních bicyklech pečou, grilují a vaří pouliční pochutiny.

SYRIANTAL

SYRIANTAL

Syriantal založil Alaa Khalil, syrský DJ narozený v Damašku. Jeho umělecké jméno -Syriantal- v sobě spojuje slova "Syria", zemi jeho původu, a "Oriental", hudební žánr, ze kterého vychází. Obě tato slova pro něj mají zvláštní význam a byla důležitá pro formování Khalilovy identity. Jeho hudební dráha započala už před lety, kdy jako teenager trávil v Damašku mnoho hodin posloucháním různých hudebních žánrů.

V září 2015 měl své první vystoupení v Berlíně, v srpnu 2017 začal vystupovat jako DJ na soukromých akcích a domácích party svých přátel, později se objevil v DJ boxu klasických berlínských klubů jako jsou Birgit&Bier, Ritter Butzke, about blank a SO 36. Propojení klasických arabských a orientálních kusů s berlínskými melodickými techno beaty - to je přesně to, co vytváří hudbu Alaa Khalila. A protože miluje vyprávění příběhů všemi možnými způsoby, a to i prostřednictvím hudby, zdá se, jako kdyby Alaa dokázal prostřednictvím svých setů popsat svou vlastní cestu ze Sýrie do Berlína.

Rania Talala

Rania Talala

Rania je Francouzka palestinského původu, která se rozhodla opustit práci učitelky francouzštiny a věnovat se palestinské kuchyni. Je zakladatelkou kulinářského blogu “Les Petits Plats Palestiniens de Rania”. Rania se snaží prezentovat kuchyni, kterou poznala u své babičky a tety z Palestiny, a seznámit s ní co nejvíce lidí, zejména Francouze a frankofonní svět.

Palestinská kuchyně je zde totiž často zcela neznámá nebo zaměňovaná s tou izraelskou. To je také důvodem, proč je jejím mottem "La résistance dans l'assiette" neboli “disent na talíři”. Rania se pomocí svých kulinářských výtvorů snaží sdílet své vzpomínky na dětství v palestinské rodině a vlastní kulturní dědictví. Tak, aby žilo dál. Navždy.

DJs Toukadime

DJs Toukadime

Toukadime je projekt založený dvěma dýdžeji, Krimauem a Bachirem, kteří se snaží udržet svoji kolekci vinylů z Maghrebu při životě tím, že jí sdílejí na internetu, v rádiu nebo během živých vystoupeních. Tihle dva přátelé si ve světě diskžokejů získali uznání díky mixování všech druhů hudebních stylů, ale vždy dávali najevo, že tíhnou hlavně k afroamerické kultuře (funku, soulu, hip-hopu...) a africké hudbě.

Dává tedy smysl, že se ti dva našli ve formátu vinylu, který je oba zajímá, a v Maghrebu, lokalitě, která k nim promlouvá. Jejich cíl je prostý: zdůrazňovat tradici, (znovu)objevovat hudební díla a uspokojit tak zvídavé uši i znalce žánru.

Filip Týc

Filip Týc

Na Radiu 1 působí od roku 1997, a to především v ranních blocích od 6 do 9 hodin každou druhou neděli, kdy se snaží zpříjemnit brzké nedělní vstávání či pozdní usínání. Společně s Martinem Juráčkem aka DJ Gadjo připravuje a vysílá pořad o world music Všechny hudby světa. World Music Session je věnovaná hudebním tradicím, folkloru a etnické hudbě ve všech známých i méně známých podobách a interpretacích.

Nejbližší akce v programu


V programu zatím nejsou žádné akce.

Nezapomeňte ale také zkontrolovat Doprovodné akce.