Účinkující

Husam Abed

Husam Abed

Husam Abed je palestinský loutkař, hudebník a sociální pracovník žijící střídavě v Ammánu a v Praze. Vystudoval režii alternativního a loutkového divadla na DAMU a založil Dafa Puppet Theatre (Jordánsko/Česko). Organizoval a vystupoval v projektech zaměřených na loutkové divadlo a vyprávění, které byly cíleny na děti a mladistvé v mnoha zemích, zejména pak v uprchlických táborech a v sociálně znevýhodněných oblastech Jordánska.

Režíroval také loutková představení a spolupracoval při tom s umělci mnoha národností. Kombinací vyprávění a loutkového divadla si vytvořil svůj originální způsob hraní a vystupování. Je také zakládajícím členem Flying Freedom Festival v České republice, zakladatelem Amman Theatre Lab. v Jordánsku a členem Mezinárodní loutkářké unie (UNIMA).

Ahmed Al-Sabaiei

Ahmed Al-Sabaiei

Ahmed Al-Sabaiei, irácký režisér, který dva a půl roku žije v Praze. Vystudoval Akademii výtvarných umění na Univerzitě v Bagdádu, konkrétně na Katedře kinematografie. Živí se psaním scénářů, natáčením a střiháním filmů. Na kontě má mnoho filmů. Jeho dokumentární film (Bez scénáře) získal zlatou cenu v Tunisku v roce 2007. Dokument Šehrezádin poslední příběh získal zlatou cenu v Tunisku v roce 2009.

V roce 2012 získal cenu Nejlepší režisér v Bagdádu za svůj krátký film Tvrdá zkouška. Al-Sabaiei pracoval ve Světové zdravotnické organizaci po dobu pěti let v oblasti zdravotnictví a mediálního vzdělávání. Jeho nejnovějším dokumentem je snímek natočený v České republice s názvem Hlasy přicházející z dáli.

Marwan Alsolaiman

Marwan Alsolaiman

Muzikant pocházející ze Sýrie. Do Československa přijel studovat stavebnictví v roce 1982. Stavebním inženýrem se stal v roce 1989. Poté se vrátil do své vlasti, kde pracoval v oboru až do roku 1997. Později přijel zpátky do České republiky, ve které žije do současnosti. Marwan založil v ČR první arabskou kapelu s názvem ZIRIAB. Hraje také středověkou a renesanční evropskou hudbu s českými muzikanty.

Momentálně nepracuje ve svém původním oboru jako stavební inženýr, ale už od roku 2003 učí fyziku, matematiku, češtinu pro cizince a arabštinu pro Čechy. Píše poezii v českém i arabském jazyce a pořádá s českými básníky večírky s poezií a hudbou. Jezdí hrát pro děti do dětských domovů.

Arabské nedivadlo

Arabské nedivadlo

Amatérský divadelní soubor "Arabské nedivadlo" je složený ze současných i bývalých studentů arabistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které pojí láska k arabštině a prknům znamenajících svět. Soubor vznikl v roce 2012 pod vedením vynikajícího českého arabisty doc. Františka Ondráše.

Tomáš Blahut

Tomáš Blahut

Tom Blahut, podnikatel, obchodník s vínem a cestovatel. Jeho společnost Drink, Eat & Fly dováží a distribuuje libanonská vína v České republice a organizuje oblíbené enologické a gurmánské zájezdy do Libanonu.

DJ Egy

DJ Egy

DJ Egyho v tvorbě značně formovalo prostředí a komunita streetového tance, z kterého čpí betonová džungle stodůleckého sídliště. Žánrově se potuluje od hiphopu, grimu, trapu, housu až po další deriváty urban music, z čehož se bude také odvíjet jeho blízkovýchodní online DJ set speciálně připravený pro ARABFEST 2020. To že má k blízkovýchodním beatů blízko, bezesporu potvrzuje jeho studijní zaměření - na UK Praha studuje obor Arabistika.

Jakub Hauser

Jakub Hauser

Jakub Hauser je v druhém ročníku arabistiky na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Angažuje se ve studentském spolku Madžlis a zajímá se převážně o humanitární organizace, jako je Člověk v tísni či Lékaři bez hranic a jejich práci na Blízkém východě. To je i směr, kterým by se rád v budoucnu vydal. V rámci ARABFESTU 2020 bude moderovat online kvíz Ke hvězdám.

Michal „Hugo“ Hromas

Michal „Hugo“ Hromas

Již jako dítě přicházel Hugo Hromas do styku s cizokrajnými pokrmy, profesně se vaření věnuje od roku 2000. Byl šéfkuchařem v restauraci Dahab v Praze, kde se seznámil s palestinskou kuchyní. Velkou inspirací mu byla také zkušenost práce kuchaře při natáčení filmu Tobruk v tuniské Sahaře.

Po návratu totiž zahájil kurzy vaření pod názvem Rozinky a mandle. Z cest po různých státech Evropy si přivezl cenné zkušenosti, které uplatnil při spolupracích s restauracemi anebo při koncepci Street food festivalu. Nejvíce ho baví vařit pod širým nebem. Provozuje tzv. kočovnou restauraci jednoho kuchaře Nomadis catering. Aktuálně má pořad na stream.cz s názvem U stánku.

Josef Sedlák & Tomáš Staněk

Josef Sedlák & Tomáš Staněk

Josef Sedlák (*1990, Plzeň) a Tomáš Staněk (*1994, Praha) formují dohromady tvůrčí tandem, který se projevuje ve škále disciplín od komiksu (časopis XRXMAG), přes ilustraci a volnou malbu až po mural art - velkoplošné nástěnné malby, jakou předvedou i v rámci 11. ročníku Festivalu arabské kultury, a jaká zdobí několik ploch v DEPO2015. Oba tvůrce pojí společná graffiti zkušenost, z níž ve své práci bohatě čerpají. Josef @akrobad Tomáš @tms.stnk1

Daniel Soutner

Daniel Soutner

Kybernetik a skaut, kterého napadlo, že dojet na poušť Kalahari je docela dobrý nápad. Dan za 252 dní zvládnul cestu přes 15 afrických zemí (18.000 kilometrů) na kole z Plzně do jihoafrického království Lesotho. „Pokusím se vám přiblížit, jak to vypadá, když na kole přejíždíte Saharu. Slunce, vítr, nekonečnost kolem a možnost potkat sám sebe."

Eva Svobodová

Eva Svobodová

Eva Svobodová je redaktorka publicistiky v Českém rozhlase na Radiu Wave. V rámci studia politologie na Filozofické fakultě UK prováděla výzkum antiislámského protestního hnutí v České republice. V současnosti se zabývá tématem pařížských předměstí. Dva roky pracovala s autistickými dětmi. Další rok strávila předškolním vzděláváním romských dětí.

DJs Toukadime

DJs Toukadime

Toukadime je projekt založený dvěma dýdžeji, Krimau a Bachirem, kteří se snaží udržet svoji kolekci vinylů z Maghrebu při životě tím, že jí sdílejí na internetu, v rádiu nebo během živých vystoupeních. Tihle dva přátelé si ve světě diskžokejů získali uznání díky mixování všech druhů hudebních stylů, ale vždy dávali najevo, že tíhnou hlavně k afroamerické kultuře (funku, soulu, hip-hopu...) a africké hudbě.

Dává tedy smysl, že se ti dva našli ve formátu vinylu, který je oba zajímá, a v Maghrebu, lokalitě, která k nim promlouvá. Jejich cíl je prostý: zdůrazňovat tradici, (znovu)objevovat hudební díla a uspokojit tak zvídavé uši i znalce žánru.

Vladimír Váchal

Vladimír Váchal

Vladimír Váchal je cestoval, fotograf, student a nezadržitelný živel. Před pár lety začal intenzivně cestovat do různých krajin světa a velice si to zamiloval. Většina jeho cest ho zavedla do oblasti blízkého i dálnějšího Východu - několikrát navštívil Írán, Indii a další okolní země. Rád si pochutná na dobrém čaji a voňavé vodní dýmce. Zkrátka na svých 22 let je to neobyčejně zajímavý člověk.

Hammam A. Yousef

Hammam A. Yousef

Architekt a grafický designér, narozen v syrském Damašku. Absolvoval jako B.Sc ArchEng. na Damašské Univerzitě a to na fakultě architektonického inženýrství. Živí se zároveň jako překladatel a tlumočník z arabštiny do angličtiny a naopak. V rámci Velkého sobotního programu 17. října v Plzni bude návštěvníkům ukazovat krásy arabské kaligrafie.

O své zkušenosti s arabskou kaligrafií říká následující: „Nejsem kaligraf, pro tento titul musíte dlouze studovat a trénovat. Nicméně to, co dělám je, že používám styly arabské kaligrafie jako základ k tomu, abych přetvořil slova a věty na designové prvky."

Ÿuma

Ÿuma

Ÿuma je tuniské alternativní folkové duo složené z Sabrine Janhani, známé jako Chupee Do, a Ramyho Zoghlemi. Oba dva jsou skladateli a píší si vlastní texty. Do hudebního světa vstoupili v prosinci 2015 a od té doby vydali 4 alba (mj. Poussière d'étoiles nebo Post Cards). Jejich tvorba mísí tóny Středozemí a Orientu a těší se nebývalé oblibě nejen ve své domovině. V rámci ARABFESTu zahrají pro české publikum poprvé. FB: https://www.facebook.com/Yumatheduo

Nejbližší akce v programu


V programu zatím nejsou žádné akce.

Nezapomeňte ale také zkontrolovat Doprovodné akce.