Účinkující

Husam Abed

Husam Abed

Husam Abed je palestinský loutkař, hudebník a sociální pracovník žijící střídavě v Ammánu a v Praze. Vystudoval režii alternativního a loutkového divadla na DAMU a založil Dafa Puppet Theatre (Jordánsko/Česko). Organizoval a vystupoval v projektech zaměřených na loutkové divadlo a vyprávění, které byly cíleny na děti a mladistvé v mnoha zemích, zejména pak v uprchlických táborech a v sociálně znevýhodněných oblastech Jordánska.

Režíroval také loutková představení a spolupracoval při tom s umělci mnoha národností. Kombinací vyprávění a loutkového divadla si vytvořil svůj originální způsob hraní a vystupování. Je také zakládajícím členem Flying Freedom Festival v České republice, zakladatelem Amman Theatre Lab. v Jordánsku a členem Mezinárodní loutkářké unie (UNIMA).

Mohammed J. Abu Hakmeh

Mohammed J. Abu Hakmeh

Mohammed J. Abu Hakmeh, známý také pod jménem Monstariam, které mu dala osmiletá dcera jeho přítele, je přes den grafik a v noci graffiti umělec. Svůj titul diplomovaného specialisty v oboru Multimédia získal na Bradleyho akademii v Pennsylvánii. V současné době je známý jako přední graffiti umělec Kuvajtu a jeden z nejlepších v regionu.

Narodil se v Kuvajtu a vyrůstal v Pennsylvánii, do země svého původu se pak vrátil po patnácti letech, během kterých se věnoval brandingu a street artu. Pokud zrovna není nalepený na počítačovou obrazovku a neplánuje další projekt, je venku v ulicích a realizuje svá výtvarná díla na zdech po celém Kuvajtu nebo vzdělává děti o graffiti. Pracuje s více prostředky, aby se mu podařilo vytvořit díla, která poutají pozornost na lokální i regionální úrovni. Od třinácti let sprejuje malby po stěnách a naučil se digitalizovat a vyrábět tisky a trička, které se prodávají po světě. Je známou osobností ve své zemi i na Blízkém východě a jeho věhlas rychle narůstá. Jeho práce z oblasti street artu, tisky a modely byly představeny již na více než třiceti samostatných výstavách. V současné době žije ve městě Kuvajt se svým psem Addym v třípokojovém bytě, který je částečně graffiti dílnou a kde vlastní a navrhuje svoji značku oblečení, kterou si můžete prohlédnout na www (tečka) monstariam (tečka) com. Kontaktovat ho je možné na Mo (zavináč) Monstariam (tečka) com.

Fay Al-Homoud

Fay Al-Homoud

Pětatřicetiletá Fay Al-Homoud, zakladatelka "Q8Streetart", se začala věnovat umění již v raném mládí. Díky zalíbení ve fotografii a lásce k cestování se v průběhu let její sbírka fotografií street artu a graffiti rozrostla natolik, že se rozhodla hledat stejnou inspiraci i ve svém rodném městě Kuvajtu.

Několik let trávila víkendy a hodně ze svého volného času tím, že hledala díla místních umělců a věnovala se pečlivému dokumentování kuvajtského street artu a graffiti. Překvapená tím, jak se scéna postupně vyvíjí a zároveň zděšená nedostatkem podpory a uznání, kterých by se lokálním umělcům v Kuvajtu dostalo, vytvořila Fay v roce 2012 instagramový účet "Q8Streetart", který je do dnešního dne jedinou místní platformou věnovanou předvádění kuvajtské street artové a graffiti scény. Její snaha ale není zaměřena pouze na předvádění uměleckých děl, je stejně zapálená i pokud jde o to pomoct místním umělcům, aby se dostali do popředí světové scény.

Ahmed Al-Sabaiei

Ahmed Al-Sabaiei

Ahmed Al-Sabaiei, irácký režisér, který dva a půl roku žije v Praze. Vystudoval Akademii výtvarných umění na Univerzitě v Bagdádu, konkrétně na Katedře kinematografie. Živí se psaním scénářů, natáčením a střiháním filmů. Na kontě má mnoho filmů. Jeho dokumentární film (Bez scénáře) získal zlatou cenu v Tunisku v roce 2007. Dokument Šehrezádin poslední příběh získal zlatou cenu v Tunisku v roce 2009.

V roce 2012 získal cenu Nejlepší režisér v Bagdádu za svůj krátký film Tvrdá zkouška. Al-Sabaiei pracoval ve Světové zdravotnické organizaci po dobu pěti let v oblasti zdravotnictví a mediálního vzdělávání. Jeho nejnovějším dokumentem je snímek natočený v České republice s názvem Hlasy přicházející z dáli.

Jaroslava Bičovská

Jaroslava Bičovská

Po ukončení Střední odborné školy výtvarné nastoupila v roce 1964 do nakladatelství Vyšehrad nejdříve jako administrativní pracovnice, později jako technická a výtvarná redaktorka. Zde začala ilustrovat své první knížky. Její zájem o knihu a knižní tvorbu probíhal souběžně s volnou tvorbou. Později z nakladatelství odešla a začala dělat ilustrace pro různé časopisy.

Několik let vedle své volné tvorby vymýšlela a kreslila pro děti malé pohádkové komiksy v časopise Naše rodina a pro dětský časopis Usáma v Sýrii. Pro nakladatelství Vyšehrad, ale i pro jiná nakladatelství vytvářela návrhy obálek, typografické úpravy knih, i ilustrace. V průběhu let se její zájem obracel stále více k volné malířské tvorbě a ilustračních aktivit ubývalo. Teprve v roce 1990 s manželem, dr. Charifem Bahbouhem, C.Sc., původem Syřanem, založili nakladatelství Dar Ibn Rushd (www.daribnrushd.cz), zaměřené na vydávání publikací z oblasti Orientu, zejména na arabský svět. Jaroslava Bičovská si osvojila základy arabského písma i arabštiny, arabská kaligrafie se jí stala častou inspirací při úpravě knih s arabskou tématikou. Jaroslava Bičovská měla mnoho samostatných i společných výstav volné tvorby doma i v zahraničí a její obrazy jsou zastoupeny v soukromých i galerijních sbírkách.

Otmar Danyš

Otmar Danyš

Otmar je již třetím rokem studentem na katedře Blízkovýchodních studií v Plzni. V létě 2017 strávil studiem a cestováním tři měsíce v Maroku. Během sobotního programu Vás naučí základy a užitečné fráze z marockého dialektu.

DJ CONNAIRE

DJ CONNAIRE

Connaire Haggan původem z Jihoafrické republiky se rozhodl se svým kamarádem Paulem přinést svou lásku k elektronické hudbě a vinylu i do Čech. Jejich styly jsou hodně ovlivňovány jejich domovy. Nejčastěji hrají deep house, trip hop, jazz, funk a soul.

DJ DIRTY BASTARD

DJ DIRTY BASTARD

Marek Šnejdar alias DjDirty Bastard je rezidentní dj hudebního klubu Anděl. Mohli jste ho také slyšet v Papírně nebo v Divadle Pod Lampou. Hrál i na známých festivalech jako jsou Rock for People nebo Žižkovská noc. Převážně hraje electroswing, jazz, reggae a balkan music.

Faiza

Faiza

Faiza se orientálnímu tanci věnuje už 10 let, je členkou taneční skupiny Yalla Raqs a Orient Dream. Pravidelně vystupuje v Praze a Plzni a vzdělává se u zahraničních lektorů. Kromě toho vystudovala Blízkovýchodní studia na FF ZČU a v současnosti studuje arabistiku na Univerzitě Karlově.

Tereza Hříšná

Tereza Hříšná

Jmenuji se Tereza Hříšná, je mi 22 let a studuji první ročník magisterského studia na katedře Blízkovýchodních studií v Plzni. V rámci Velkého sobotního programu v DEPO2015 vás naučím základy arabského jazyka a písma.

Burhan Kalak

Burhan Kalak

Burhan Kalak se narodil v roce 1945 v Haifě, Palestině. V roce 1948 musela jeho rodina uprchnout do Libanonu a poté se ve stejném roce usadila v Damašku v Sýrii. V letech 1974 – 1992 pracoval Burhan Kalak v palestinské administrativě a diplomacii. V roce 1979 přeložil z bulharštiny do arabštiny knihu Kybernetika, řízení a informatika (vyšla v nakladatelství Dar Altaliaa v Bejrútu).

Z českého jazyka přeložil do arabštiny knihu Návštěvou ve Svaté zemi (vydalo nakladatelství Dar Alfikir v Damašku, 1. vydání vyšlo v roce 2004, 2. vydání v roce 2008). Dále přeložil z arabštiny do češtiny básně Mahmúda Darwíše, které vyšly pod názvem Přicházím do stínu tvých očí (Babylon, 2007), nebo Povídky z jedné a druhé kapsy Karla Čapka (nakladatelství Al Mutawassit se sídlem v Miláně). V případě Povídek z jedné kapsy se jedná vůbec o první vydání výběru povídek v arabštině. Rovněž přeložil řadu článků od různých českých autorů, které byly publikovány v arabských médiích. V současnosti žije v Praze.

Jan Maghreb

Jan Maghreb

Nápaditý a empatický člověk. Se smyslem pro harmonii, vášeň a s citem pro detail. Narozený v Česku 9. 3. 1971, dětská léta prožil v africkém Maroku, kam se rád vrací. Je spojený s postavičkou Malého prince. Fotograf, poeta, mentální kouč. Držitel mezinárodních fotografických ocenění. Má rád život ve vlastní identitě. I přes prožité životní trampoty věří, že tou nejsilnější a největší silou je Láska.

Co o něm říkají jiní: zajímavý, až renesanční chlapík se smyslem pro radost a pochopením pro smutek. Motto: Lidé, kteří opravdu chtějí změnit svůj Život k lepšímu, to opravdu dokážou. Instagram: www.instagram.com/jan.maghreb

Janko Polák aká Felix B. Truffattore

Janko Polák aká Felix B. Truffattore

Felix B. Truffattore je komediant, vypravěč a cestovatel. Žije okamžikem a cestou. Má rád hudbu, žonglování a masky staré jako západní civilizace. Většinu zimy tráví ve Francii, většinu léta procestuje a podíval se i na konec světa. Když mu to příležitost dovolí, rád se podělí o své scénické zkušenosti v rámci dílen s maskami Commedie dell´Arte, které vedl v mnoha evropských zemích.

Komedie pro něj není umění, Felix je řemeslník scénických dovedností. A těší se na setkání s Vámi ;-).

Hafsa Rmich

Hafsa Rmich

Narodila se a vyrostla v Maroku. Nyní žije v Praze a studuje humanistiku. Tato marocká buskerka a vokalistka se prostřednictvím hudby snaží reflektovat změny a dilemata ve společnosti, a snaží se, aby její publikum na jejich koncertech přehodnocovalo svoji pasivitu. Zpívá v arabštině a angličtině.

Yassine Sellame

Yassine Sellame

Yassine Sellame vystudoval obchodní logistiku na univerzitě ve Fesu, nyní studuje management v Marrákeši. Jeho největšími zájmy jsou skateboarding a analogová fotografie. Na svých snímcích zachycuje především každodenní život v městském prostředí a díky aktivitě na sociálních sítích se mu dostalo uznání řady marockých i zahraničních fotografů.

Již 8 let se věnuje skateboardingu a v Marrákeši, kde žije, aktivně usiluje o jeho rozvoj. Dění kolem skateboardingu ve svém městě pravidleně zachycuje nejen na fotograficích, ale i ve videích, která umisťuje na sociální sítě. Působí také jako lokální distributor marocké skateboardové značky, čímž usnadňuje dostupnost vybavení pro ostatní skateboardisty.

Lenka Strnadová

Lenka Strnadová

Lenka Strnadová je politoložka působící na Katedře politologie a mezinárodních vztahů Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Zabývá se politickou filozofií a teorií, konkrétně tématy občanské společnosti, demokratické inkluze a občanství ve spojení s identitou, především genderovou a kulturní.

Spolek To město

Spolek To město

Projekt Město letí spolku To město byl stvořen pro osvětu dětí a jejich dospělých kamarádů v architektuře. Nabízíme hravé architektonické programy pro děti a jejich rodiny. Pro školy realizujeme edukativní dílny nebo procházky. Vytváříme různorodé materiály pro výuku architektury a pochopení souvislostí vývoje města od jeho vzniku do současnosti.

Hammam A. Yousef

Hammam A. Yousef

Architekt a grafický designér, narozen v syrském Damašku. Absolvoval jako B.Sc ArchEng. na Damašské Univerzitě a to na fakultě architektonického inženýrství. Živí se zároveň jako překladatel a tlumočník z arabštiny do angličtiny a naopak. V rámci Velkého sobotního programu 7. dubna v Plzni bude návštěvníkům ukazovat krásy arabské kaligrafie.

Nejbližší akce v programu


V programu zatím nejsou žádné akce.

Nezapomeňte ale také zkontrolovat Doprovodné akce.