Napsali o nás

2020

Arabfest 2020: Velký sobotní program online

Na portálu expats.cz

Ukázka z článku: Festival visitors will be able to make a virtual visit to Wadi Rum desert, where the Star Wars movies were filmed. They will learn how to cook nomadic specialities with chef Hugo Hromas and children can look forward to the original puppet show. Those interested in studying Arabic will enjoy a sample beginner’s class and literary enthusiasts will learn about the new releases from the oriental publishing house Dar Ibn Rushd.

ARABFEST ONLINE

Na portálu Radio 1

Ukázka z článku: Festival arabské kultury, tzv. ARABFEST, který se měl letos uskutečnit zčásti online, se do virtuálního prostředí přesouvá zcela. Organizátoři tak reagují na aktuální situaci. Jednotlivé akce festivalového programu mohou lidé sledovat od 15. do 20. října.

Jedenáctý ročník Festivalu arabské kultury ARABFEST proběhne letos hlavně online

Na portálu Protišedi

Ukázka z článku: Jedenáctý ročník Festivalu arabské kultury, tzv. ARABFESTU, bude! Z jarního termínu se přesunul na podzimní a s podtitulem KE HVĚZDÁM nabídne v Plzni od 15. do 20. října přednášky o astronomii, pozorování noční oblohy nebo vystoupení tuniské kapely ŸUMA. Nejnavštěvovanější festivalová akce, tedy Velký sobotní program, bude letos online.

Festival arabské kultury organizátoři neodpískali, částečně se přesouvá do online prostředí

Na portálu Plzeňská drbna

Ukázka z článku: Organizátoři 11. ročníku festivalu arabské kultury ARABFEST neztrácejí optimismus a vzkazují veřejnosti, že akce se uskuteční. Z jarního termínu se festival přesunul na podzimní a s podtitulem Ke hvězdám nabídne v Plzni od 15. do 20. října přednášky o astronomii, pozorování noční oblohy nebo vystoupení tuniské kapely ŸUMA. Nejnavštěvovanější festivalová akce, tedy velký sobotní program, bude letos online.

Tipy na víkend 17. a 18. října: Arabfest bude online

Na portálu Plzeňský deník

Ukázka z článku: Tradiční festival arabské kultury Arabfest, jenž se v západočeské metropoli koná již pojedenácté, získal letos digitální podobu. Uskuteční se od 16. do 20. října. Bohatý program je naplánován především na sobotu. Lidé budou moci z pohodlí domova virtuálně navštívit Wádí Rum, poušť, kde se natáčely Hvězdné války. Naučí se, jak uvařit nomádské speciality v podání kuchaře Hugo Hromase, zatímco děti se mohou těšit na originální loutkové představení.

2019

Ve vlastní šťávě s Maškrtnicí o zděděné libanonské a palestinské kuchyni

Na portálu Radio Wave

Ukázka z článku: V posledním díle Ve vlastní šťávě jsme se opět vrátili na Festival arabské kultury v Plzni a promluvili se dvěma kuchařkami. První z nich je Rania Talila, francouzská učitelka, která se věnuje palestinské kuchyni svých předků a na festivalu vedla workshop vaření. Druhou z nich byla Suraia Abud Coaik, která se věnuje především antropologii jídla a vyrůstala v libanonské rodině v Uruguayi.

Jubilejní Arabfest nabídne kulinářské zážitky

Na portálu Český rozhlas Plzeň

Ukázka z článku: V Plzni dnes začíná desátý ročník festivalu arabské kultury Arabfest. Nabídne velký sobotní program a šest kulinářských workshopů. Festival nabídne pět dní plných arabské kultury, hudby, jídla a pití. Letošním tématem je jídlo ve všech významech a souvislostech, především v kontextu Blízkého východu. Novinkou programu je mezinárodní konference, věnovaná přednáškám, debatám, ale také ochutnávkám a kulinářským workshopům. Zúčastní se jí několik českých i zahraničních hostů, kteří se tématu jídla dlouhodobě věnují.

Festival arabské kultury v Plzni

Na portálu Česká televize

Ukázka z článku: Reportáž České televize z Velkého sobotního programu v DEPO2015 (18. minuta).

Arabfest v Plzni vyvrcholí velkým sobotním programem

Na portálu Město Plzeň

Ukázka z článku: Radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola v zastoupení primátora Martina Baxy ve středu na plzeňské radnici oficiálně zahájil Festival arabské kultury Arabfest. Ten slaví již deset let své existence a letošní ročník s podtitulem Jídlo potrvá v západočeské metropoli do 7. dubna. Součástí je i menší výstava k historii Arabfestu instalovaná v prvním patře historické radnice na náměstí Republiky 1.

Kuwait participates in a cultural festival in Czech Republic

Na portálu Kuwait News Agency

Ukázka z článku: Kuwait has participated in the tenth cultural festival held by University of West Bohemia in Pilsen, Czech Republic, highlighting the cultures and history of Arab nations.

ArabFest 2019: Festival arabské kultury letos proběhne ve třech městech

Na portálu ŽENA-IN

Ukázka z článku: Letošní jubilejní desátý ročník festivalu arabské kultury ArabFest se bude konat v Plzni (3. – 7. 4.), Olomouci (8. – 11. 4.) a Praze (11. – 14. 4.). Jeho hlavním tématem je jídlo. Návštěvníci se mohou kromě pestré gastronomie těšit na bohatý program v podobě přednášek českých i zahraničních odborníků, filmových projekcí, koncertů, tanečních vystoupení, výstav, workshopů či soutěží.

2018

Zprávy v 16

Na portálu Česká televize

Ukázka z článku: Reportáž z Velkého sobotního programu 7. dubna v Plzni v DEPO2015.

„Dubaj je lídrem rapidního urbanismu v Zálivu,“ říká egyptský architekt Yasser Mahgoub

Na portálu Radio Wave

Ukázka z článku: Moderní urbanistické projekty se v Perském zálivu zdaleka netýkají jen nejznámější Dubaje, ale i dalších měst. Egyptský architekt a akademik Yasser Mahgoub se vedle výuky na univerzitě v Káhiře věnuje také sociálním a kulturním aspektům architektury a vlivu globalizace. Mahgoub se jako jeden z hostů zúčastnil letošního ročníku Arabfestu, v Plzni přednášel o dopadech velmi rychlých architektonických změn na urbanizaci v Kataru, Spojených arabských emirátech či Kuvajtu.

Arabské speciality na Oriental Street Food Market v Plzni

Na portálu Týden

Ukázka z článku: "Velký zájem byl o jídla libanonské jídelny Cedr. Pražský Palestinský klub prodával falafelové sendviče a měl frontu až do konce," řekla. Kuchařky bez domova, které mají čerstvě v Praze na Smíchově veganskou jídelnu, nabízely kurdskou polévku a baklavu. "Zaměstnáváme osm žen bez domova na pozicích kuchařek a barmanek," řekla Eva Lískovcová z organizace Jako doma. "Dostalo mě to zpět do normálního života. Díky projektu jsem se dostala do bytu," řekla bývalá bezdomovkyně Helena Okboj. Podával se ještě například velbloudí burger, velmi úspěšné bylo také šafránové pivo z minipivovaru Raven.

Arabfest v Plzni bude mapovat veřejný prostor a architekturu měst

Na portálu Blesk

Ukázka z článku: Deset scén se souběžným rozmanitým programem nabídne tuto sobotu už 9. ročník Festivalu arabské kultury Arabfest v plzeňském DEPO2015. Akce začne v Plzni už ve středu 4. dubna a skončí v neděli 8. dubna. Novinkou bude sobotní Oriental Street Food Market, kde organizátoři očekávají přes 2000 návštěvníků. ČTK to řekla Tereza Svášková, ředitelka festivalu, který se koná 4. a 5. dubna také v Praze. Poprvé bude i v Olomouci, a to od 5. do 15. dubna. Podle organizátorů jde o největší podobnou událost ve střední Evropě.

Arabfest v Plzni podpořilo 14 arabských zemí

Na portálu Echo24

Ukázka z článku: Zhruba 1500 lidí v sobotu přišlo ochutnat desítky arabských specialit na Oriental Street Food Market v Plzni, který byl hlavní a nejúspěšnější akcí pětidenního Festivalu arabské kultury Arabfest. Podle organizátorů jde o největší podobnou událost ve střední Evropě, kterou podpořilo 14 arabských zemí. Z nabídky kuchařů ambasád a restaurací, které prodávali pouliční pokrmy z Blízkého i Dálného východu, mělo největší úspěch egyptské košarí, směs těstovin, rýže, čočky, masa a cibulky, zalité rajčatovou omáčkou

Arabfest zve na filmy i dobroty

Na portálu Plzeňský deník

Ukázka z článku: Plzeň - Letošní Arabfest, který startuje ve středu 4. dubna, láká na filmy, besedy, literaturu, ochutnávky arabské kuchyně a vína nebo orientální trhy. Do krajské metropole tentokrát dorazí přes stovku hostů, zhruba polovinu z nich tvoří cizinci.

2017

Plzeňský Arabfest se letos zaměří na sociální sítě na Blízkém východě

Na portálu Česká televize

Ukázka z článku: V Plzni začíná Festival arabské kultury, tzv. Arabfest. V západočeské metropoli se představí už poosmé, proběhne zde od středy 22. března do soboty 1. dubna. Letošní ročník nese podtitul #online a jeho ústředním tématem je vliv a vývoj sociálních sítí na Blízkém východě.

Orientální trh, kavárna s vodními dýmkami a soutěž arabských polévek. Tak vrcholí letos Arabfest

Na portálu Český rozhlas

Ukázka z článku: Zázemí festivalu poskytuje od počátku Západočeská univerzita v Plzni „Je to jedna z významných rolí univerzit - měly by mít určitou nezávislost a stabilitu názorů. Stojíme za hodnotami, které obstojí v měnícím se světě. Hodnota sbližování a snahy porozumět si musí trvale fungovat. Jsem rád, že kolegové z Filozofické fakulty trvale rozvíjejí vztahy s odborníky v arabském světě a dochází k výměně studentů,“ prohlašuje rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček.

Korán na mě nepůsobí. Pořád nevím, jestli se za to omlouvat, říká jordánská umělkyně

Na portálu iROZHLAS

Ukázka z článku: „Chtěla jsem vytvořit společnost, která by jim umožnila přeměnit jejich hlas v realitu. Jeden z důvodů, proč jsem Writers‘ Cell založila, byla také podpora autorů píšících v arabštině,“ popsala Aysha El-Shamayleh pro iROZHLAS.cz nový projekt, skrze nějž do arabského světa šíří originální filmy a seriály.

2016

RADIO: Interest mounts in Arab culture say Arabfest organisers

Na portálu Radio Praha

Ukázka z článku: The annual festival of Arab culture, or Arabfest, got underway this week in the west Bohemian city of Pilsen. Now in its seventh year, the event offers a number of lectures by Czech and foreign experts, exhibitions, workshops, film screenings and more. The title of this year’s Arabfest is Together, and it focuses mainly on the topics of migration and refugees.

BLOG: Tam, kde sa v Egypte bežne nechodí

Na portálu Denník N

Ukázka z článku: Káhirské slumy, dedina v delte Nílu, centrum pre afrických utečencov aj LGBTI komunita v Káhire. Tam všade som nazrela počas prípravy fotoprojektu v rámci festivalu Arabfest 2016, ktorý organizujú kolegovia-študenti arabistiky z Plzne aj Prahy. Keďže nie každý mal tú možnosť popiť zopár pív a pozrieť si pritom fotky naživo v kaviarni Inkognito v Plzni, dávam do nich nahliadnuť aspoň takto.

Rozhovor s Janem Danielem: Odhadovat osud prezidenta Asada je velmi obtížné

Na portálu Dobříšsko aktuálně

Ukázka z článku: Jan Daniel nyní působí jako výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, zároveň je doktorandem Katedry mezinárodních vztahů Univerzity Karlovy. Zeptali jsme se ho na otázky týkající se aktuální situace ve válkou zdevastované Sýrii i na okolnosti týkající se samozvaného Islámského státu.

Rozhovor s etnoložkou Alexandrou Kollárovou o umění Blízkého východu

Na portálu Hedvábná stezka

Ukázka z článku: Alexandra Kollárová je doktorandkou oboru etnologie FF ZČU. Ve své dizertační práci se věnuje uměleckému aktivismu v Káhiře. V Egyptě, kde se věnovala výzkumu, strávila několik měsíců. Přečtěte si rozhovor o umění Blízkého východu.O jaký druh umění se nejvíce zajímáte? Zpočátku můj zájem o vizuální umění nebyl až tak specifický. Motivací, proč jsem se tomuto oboru vůbec začala věnovat, bylo to, že v českém akademickém prostředí neexistuje mnoho odborné literatury či relevantních zdrojů.

2015

Pražský Arabfest mezi Top 10 událostmi týdne

Na portálu CityBee
CityBee

Ukázka z článku: O arabském světě se toho v poslední době namluvilo mnoho. Málokdo z nás jej ale opravdu zná. Jaká je médii nezkreslená realita se dozvíte na Festivalu arabské kultury. Čekají vás přednášky, tipy na cestování i lekce arabštiny.

Rozhovor s Jakubem Novotným o skateboardingu v Jordánsku

Na portálu Hedvábná stezka

Ukázka z článku: Jak se jezdí na skateboardu v ulicích jordánské metropole? To si vyzkoušel Jakub Novotný, student blízkovýchodních studií na FF ZČU, který absolvoval studijní pobyty v Turecku, Libanonu a Jordánsku. Aktuálně se zabývá se především mladými subkulturami na Blízkém východě. Jak jsi přišel na to jet do Jordánska? Primárně jsem chtěl jet někam kvůli arabštině. Jordánsko je jednou z mála stabilních zemí v regionu a mluví se zde dialektem blízkým moderní spisovné formě, takže výběr byl celkem jednoduchý.

Praha debatující i hravá. Téma: arabská žena

Na portálu ČTK

Ukázka z článku: Ozvěny šestého ročníku plzeňského FESTIVALU ARABSKÉ KULTURY proběhnou v Praze necelý týden po skončení plzeňské části, tedy ve dnech 23. až 25. dubna. Během tří dnů se návštěvníci budou moci přesvědčit o mnoha rolích, které ženy v arabských společnostech sehrávají: manželky a matky, nositelky tradic, ale také bojovnice za lidská práva a zapálené feministky. A právě tyto překvapující role, v nichž si arabské ženy dokáže v Čechách málokdo představit, jsou ústředním motivem Festivalu arabské kultury v Praze.

Rozhovor s Petrou Kaplanovou o egyptské svatební tradici

Na portálu Hedvábná stezka

Ukázka z článku: Jak vypadá taková pravá egyptská svatba? O tom povypráví Petra Kaplanová, studentka magisterského oboru Blízkovýchodní studia. Petra navštívila několikrát egyptské město Alexandrii, kde probíhal její výzkum svatby a zásnub. Zároveň se zde věnovala studiu arabštiny.

Žena, islám a festival arabské kultury

Na portálu Hedvábná stezka

Ukázka z článku: Když dnes slyšíme slova žena a islám v jedné větě, už čekáme další ze smutně dlouhé řady zpráv o týrání, diskriminaci, potlačování lidských práv a všeobecně nízkého postavení ženy v muslimských zemích.

Arabská žena mnoha tváří. Jak se žije ženám na Blízkém východě?

Na portálu Cestomila

Ukázka z článku: I letos na jaře Plzeň ožije arabskými tóny, chutěmi, vůněmi a barvami. Již pošesté bude hostit FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY, jehož hlavní týdenní program se uskuteční v Plzni ve dnech 10.–17. dubna a jeho ozvěny proběhnou následně 23.–25. dubna v Praze. Tématem šestého ročníku bude ŽENA.

Britsko-palestinská hvězda hip hopu v Plzni

Na portálu BlizkyVychod.eu

Ukázka z článku: Díky spolupráci s Evropským hlavním městem kultury Plzeň 2015 nabídne letošní ročník FESTIVALU ARABSKÉ KULTURY jedinečný zážitek – hudební vystoupení zpěvačky rappující v arabštině. SHADIA MANSOUR, přezdívaná jako „první dáma arabského hip hopu“, je mladou palestinskou rapperkou žijící ve Velké Británii. Narodila se v Londýně, ale její rodiče pocházejí z kruhu palestinských křesťanů z Haify a Nazaretu.

Arabfest představí Araby žijící mezi námi

Na portálu BlizkyVychod.eu

Ukázka z článku: Již 10. dubna začne v Plzni týdenní Festival arabské kultury, který patří do programu Evropského hlavního města kultury plzeň 2015. Součástí letošního 6. ročníku Festivalu arabské kultury bude také ojedinělý projekt ARABOVÉ MEZI NÁMI. Jedná se o putovní výstavu fotoportrétů dvanácti vybraných arabských mužů a žen, kteří žijí v České republice, převážně v Plzeňském kraji.

Arabfest

Na portálu Literární západ

Ukázka z článku: Začal Ara­b­fest, fes­ti­val arab­ské kul­tury, který se do Plzně vrací již pošesté. Podle webu Plzeň 2015 je to „kulturně-vzdělávací akce, která před­sta­vuje arab­ský svět veřej­nosti v jiných sou­vis­los­tech, než jak tomu činí média, neboť ta obvykle posky­tují dosti zkres­lený a rozostřený obraz o kul­tuře, která nám toho má tolik co nabíd­nout. Týdenní pro­gram zahr­nuje kon­certy, před­nášky čes­kých i zahra­nič­ních odbor­níků, debaty, fil­mové pro­jekce, výstavy, workshopy, sou­těže, ochut­návky pokrmů a mnoho dalšího.“

Divadlo, hudbu i tradiční jídla představí v Plzni festival arabské kultury

Na portálu Český rozhlas

Ukázka z článku: V Plzni dnes začne šestý ročník festivalu arabské kultury Arabfest. Opět nabídne řadu akcí - od výstav a přednášek po koncerty, divadlo nebo ochutnávku tradičních arabských jídel. Letošním tématem festivalu je žena. V Plzni potrvá Arabfest do 17. dubna a pak se přesune do Prahy, kde začne 23. a skončí 25. dubna.

Tématem letošního Arabfestu je žena

Na portálu Plzeňský deník

Ukázka z článku: Festival arabské kultury neboli Arabfest se bude letos konat už pošesté. Organizátoři, tedy studenti a pracovníci Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty ZČU v Plzni, jeho hlavním tématem tentokrát zvolili ženu.

Festival arabské kultury v Plzni zacílí na ženy

Na portálu TÝDEN.cz

Ukázka z článku: Přednášky českých i zahraničních odborníků, filmové projekce, divadlo, koncerty, ochutnávky jídel či výstavy nabídne od 10. do 17. dubna v Plzni multižánrový festival Arabfest. Šestý ročník je letos tematicky zaměřený na ženy a jeho hvězdou bude první dáma arabského hip hopu Shadia Mansourová.

Festival arabské kultury se letos zaměří na ženy

Na portálu Blesk

Ukázka z článku: Přednášky českých i zahraničních odborníků, filmové projekce, divadlo, koncerty, ochutnávky jídel či výstavy nabídne od 10. do 17. dubna v Plzni multižánrový festival Arabfest. Šestý ročník je letos tematicky zaměřený na ženy a jeho hvězdou bude první dáma arabského hip hopu Shadia Mansourová, řekla dnes ČTK ředitelka festivalu Tereza Svášková.

Kníry mají nový videoklip. Oslavuje to pravé mužství

Na portálu Klatovský deník
Klatovský deník

Ukázka z článku: Animovaný, barevný, veselý, oslavující to pravé mužství… A hlavně o kníru. Řeč je o novém a vlastně úplně prvním videoklipu známé plzeňské skupiny Kníry.

2014

Reportáž o festivalu v pořadu televize ZAK

Na portálu Tv ZAK
Tv ZAK

Ukázka z článku: Reportáž v pořadu televize ZAK.

Reportáž o pražské části festivalu v pořadu Studio 24

Na portálu Česká televize
Česká televize

Ukázka z článku: Reportáž začíná ve třinácté minutě (13:12).

Arabfest ukázal krásu Orientu

12.4. 2014 | Plzeňský deník
Plzeňský deník

Text článku: Jak chutná pravá arabská snídaně a jak zní verše staroarabských básníků? Co je to kát a proč se jeho žvýkání stalo každodenní součástí života Jemenců? Na všechny tyto otázky v uplynulých několika dnech odpovídal v Plzni pátý ročník Festivalu arabské kultury - Arabfest.

Arabská kultura, to je i komiks, graffiti, punk

7.4. 2014 | Mladá fronta DNES
Mladá fronta DNES

Text článku: Už popáté mohou Plzeňané navštívit Arabfest, festival, který představuje kulturu arabských zemí. Loni mělo o akci zájem téměř 2,5 tisíce lidí. I letos jsou přichystány koncerty, projekce i přednášky. Letošní ročník Festivalu arabské kultury má podtitul Podej mi flétnu a zpívej. V plni potrvá od pátku 11. dubna, v Praze pak od 24. do 26. dubna.

Arabská kultura v Plzni

9.4. 2014 | IN magazín Hospodářských novin
IN magazín Hospodářských novin

Text článku: Festival Arabfest, který se koná v Plzni, vám možná změní úhel pohledu. Poslechněte si například přednášku o arabském jaru, o postavení arabských žen v 21. století i o sociálních sítích na Blízkém východě. Kromě toho jsou na programu výstavy, filmové projekce a degustace.

I arabský svět se umí odvázat, ukazuje festival v Plzni

Na portálu Česká televize
Česká televize

Ukázka z článku: Rozmanitá, nápaditá, humorná – i taková umí být arabská kultura. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci právě probíhajícího Festivalu arabské kultury v Plzni. Často jednostranný pohled na muslimy a tamní kulturu ukazuje v jiném světle. Připraveny jsou atraktivní koncerty, výtvarné vernisáže i přednášky o roli současné arabské satiry a sociálních sítí.

Street art jako spojení tradice a modernity na Festivalu arabské kultury

Na portálu Hedvábná stezka
Hedvábná stezka

Ukázka z článku: Když se řekne arabské umění, většině lidí se vybaví majestátné egyptské pyramidy nebo nástěnné figurální malby. Dnes se situace trochu změnila. Ačkoliv většina turistů jezdí do arabských zemí zejména za památkami a uměním „staré doby“, moderní alternativní umělecké směry zaznamenávají taktéž svůj rozkvět. Mladí umělci dnešní doby se stále častěji projevují formou street artu neboli umění ulice. Tito umělci se dají charakterizovat jako rozličné individuality. Stejná jsou jejich díla – co tvůrce, to jiné vyjádření, fantazie, nápad.

Arabfest v Plzni se zaměří na alternativní umělecké žánry

Na portálu deník Blesk
deník Blesk

Ukázka z článku: Nový hudební styl z káhirských ulic nazvaný electro chaabi, výstavu arabských komiksů, přednášku marockého odborníka o korupci v současném arabském světě, workshopy, soutěže, ochutnávky arabských pokrmů a další zážitky nabídne pátý ročník Festivalu arabské kultury. Původně malá studentská akce, jež se postupně stala víceúrovňovým festivalem pro širokou veřejnost, začne 4. dubna v Plzni a 24. dubna v Praze. ČTK o tom informovala organizátorka Tereza Svášková.

Starosti arabského filmu

28.3. 2014 | Cinema
Cinema

Text článku: Arabský film, pro mnohé synonymum kýčovité mýdlové opery plné sultánů, jiní si vzpomenou i na některé z žhavých kandidátů a držitelů prestižních filmových cen. Současný arabský film má rozhodně světu co nabídnout. Právě teď, když arabský svět prochází krizí, se mnoho filmařů inspiruje událostmi, jež skličují arabské země. Anebo se zaměřují na témata již světu dobře známá, avšak stále aktuální.

A tak nejčastějším motivem arabského filmu bývají tamní společenská tabu jako je homosexualita, korupce, ženská práva.

Festival arabské kultury 2014 láká na alternativní žánry!

Na portálu Generace 21
Generace 21

Ukázka z článku: Festival arabské kultury se v Plzni představí již popáté! Jubilejní 5. ročník s podtitulem Podej mi flétnu a zpívej proběhne od 4. do 11. dubna v Plzni a následně od 24. do 26. dubna v Praze. Jako každý rok i letos nabídne bohatý program v podobě koncertů, přednášek českých i zahraničních odborníků, debat, tanečních vystoupení, výstav, workshopů, soutěží i ochutnávek arabských pokrmů. Hlavním tématem letošního ročníku jsou alternativní umělecké žánry, sebevyjádření a vztah tradice a modernity.

Festival arabské kultury 2014

Na portálu Českénoviny.cz
Českénoviny.cz

Ukázka z článku: Jubilejní 5. ročník s podtitulem Podej mi flétnu a zpívej proběhne od 4. do 11. dubna v Plzni a následně od 24. do 26. dubna v Praze. Jako každý rok i letos nabídne bohatý program v podobě koncertů, přednášek českých i zahraničních odborníků, debat, tanečních vystoupení, výstav, workshopů, soutěží i ochutnávek arabských pokrmů. Hlavním tématem letošního ročníku jsou alternativní umělecké žánry, sebevyjádření a vztah tradice a modernity.

2013

ArabFILMfest bude moderovat Moris Issa

9.4. 2013 | Plzeňský deník

Text článku: Mezi programové novinky čtvrtého ročníku Arabfestu patří ArabFILMfest. Jedná se o promítání dvou dokumentárních snímků reflektujících tzv. Arabské jaro, tedy vlnu protestů, která se přelila celým Blízkým východem. ArabFILMfest je pořádán ve spolupráci se Společností česko-arabskou a Nadací Anny Lindhové.

První bude uveden snímek Důstojnost nemá hranic, který diváky zavede do Jemenu. Na rozdíl od jiných zemí se autoritářský režim pod tlakem masových demonstrací nezhroutil, ale naopak odpověděl silou a události vyústily v současnou krizi blížící se občanské válce.

„Koptové a muslimové mohou žít vedle sebe v míru,“ přednáška Drs. Hulsmana

Na portálu e-Polis

Ukázka z článku: V pátek 5. dubna 2013 se v rámci již čtvrtého ročníku Festivalu arabské kultury v Plzni uskutečnila přednáška Současná situace koptských křesťanů v Egyptě po arabském jaru Drs. Cornelia Hulsmana, nizozemského sociologa, ředitele Centra pro mezikulturní dialog a vydavatele nezávislého internetového časopisu Arab-West Report. Od pádu prezidenta Husní Mubáraka dochází v Egyptě k obavám o práva a bezpečnost křesťanů, částečně díky anarchii související s absencí policejních složek v ulicích a částečně v důsledku sílícího vlivu radikálních muslimů ve společnosti.

Krásu arabských šperků a jemenských dýk můžete obdivovat na výstavě v Plzni

Na portálu Novinky.cz

Ukázka z článku: Na výstavě, kterou zahájil velvyslanec Jemenské republiky, jsou v Plzni k vidění opravdové skvosty. V pátek 5. dubna byla v budově Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje slavnostně zahájena výstava nazvaná Arabský šperk. Úvodní slovo pronesl Abdulrahman Al-Hamdi, velvyslanec Jemenské republiky v Praze, který kromě jiného uvedl, že výstava je výbornou příležitostí pro přiblížení arabské kultury občanům České republiky.

Arabská kultura a patchwork, Corbusier, oskeruše a káva

Na portálu TÝDEN.cz

Ukázka z článku: Víkendový program nabízí nejrůznější festivaly a programy vhodné i pro celou rodinu. Můžete navštívit festival arabské kultury nebo patchworku, zajít si na Den otevřených dveří Karlovy univerzity nebo na přehlídku kouzelníků a sportovně založené maminky si mohou zazávodit s kočárky. V sobotu v Plzni začíná týdenní festival arabské kultury Arabfest. O víkendu nabídne přednášky, prohlídky, ochutnávky tradičních pokrmů a čajů, hry a workshopy. Rozpis jednotlivých bodů programu a jejich případnou cenu i více dalších informací najdete na www.arabfest.cz.

V Plzni začal Arabfest, láká na kuchyni, přednášky i vernisáž

Na portálu iDNES.cz

Ukázka z článku: Celodenní jarmark, který dává příležitost nahlédnout do života obyvatel Blízkého východu, se v sobotu odehrál v Plzni. Jarmark letos nazvaný Jako doma! je tradičně největší akcí Arabfestu, který v pátek začal v metropoli piva, a potrvá až do 12.dubna. Letošní ročník má podtitul: Můj dům, Tvůj dům. Sobotní jarmark byl takový "festival ve festivalu". V rámci velkého odpoledního programu se na několika scénách pod jednou střechou konaly orientální trhy, koncerty, besedy, přednášky, soutěže a workshopy.

Výstava fotografií v Plzni ukazuje krásu káhirské architektury

Na portálu České noviny

Ukázka z článku: Jedinečnost a krásu káhirské architektury představuje nová fotografická výstava v Západočeském muzeu v Plzni. Na 76 velkoformátových černobílých fotografiích nabízí autor snímků Jan Brodský pohled na náboženské, veřejné i soukromé stavby Káhiry, která je jedním z chráněných urbanistických celků UNESCO, řekla dnes ČTK autorka koncepce výstavy Hana Benešovská. Egyptskou Káhiru lze podle ní považovat za studnici pokladů islámské architektury, jejíž jednotlivé slohy se vyvíjely od roku 641 minimálně do konce osmanské vlády v závěru 18. století.

Káhira se představí na fotografiích

Na portálu Plzeňský deník

Ukázka z článku: Západočeské muzeum v Plzni, Festival arabské kultury v Plzni a Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze pořádají reprízu výstavy Jana Brodského s názvem Káhira – skrytý půvab islámské architektury. „Cílem pečlivě vybraného souboru fotografií je poukázat na kulturní odkaz islámského světa a napomoci tak otupení často negativních postojů a předsudků vůči této kultuře, posílených politickými událostmi poslední doby. Výstava jistě nebude jedinou kulturní událostí plzeňského jara výrazně vonící Orientem," shrnuje mluvčí muzea Romana Němečková.

2012

V Plzni v pátek startuje Festival arabské kultury

Na portálu RegionPlzeň.cz

Ukázka z článku: Ve dnech 23. – 30. března 2012 se v Plzni uskuteční již třetí ročník Festivalu arabské kultury, tentokrát nesoucí podtitul „Stopy (v) šafránu“. Organizátoři z řad studentů a vyučujících Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty ZČU slibují bohatý program v podobě přednášek českých i zahraničních odborníků, debat, koncertů, tanečních vystoupení, výstav, workshopů či soutěží. „Podtitul letošního ročníku festivalu vyjadřuje jeho hlavní myšlenku, tedy prolínání a ovlivňování kultur.

Odkud pochází šafrán? Dozvíte se na Festivalu arabské kultury 2012

Na portálu Českénoviny.cz

Ukázka z článku: Ve dnech 23. – 30. března 2012 se v Plzni uskuteční již třetí ročník FESTIVALU ARABSKÉ KULTURY,tentokrát nesoucí podtitul „Stopy (v) šafránu“. Organizátoři z řad studentů a vyučujících Katedry blízkovýchodních studií FF ZČU slibují bohatý program v podobě přednášek českých i zahraničních odborníků, debat, koncertů, tanečních vystoupení, výstav, workshopů či soutěží.

V Plzni probíhá třetí ročník Festivalu arabské kultury

Na portálu Český rozhlas Plzeň

Ukázka z článku: Poznat arabský svět v jiných souvislostech, než jak ho nabízejí média nebo turističtí průvodci, mohou v těchto dnech lidé v Plzni. Koná se tu už třetí ročník Festivalu arabské kultury, který začal 23.března a potrvá do 30.března. Tak zvaný „Arabfest" pořádají studenti a pracovníci Katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické. Zázemí a finanční podporu získali od Západočeské univerzity. Cílem festivalu je přiblížit návštěvníkům zvyky a tradice arabského světa. Letošní ročník nese podtitul „Stopy (v) šafránu“, který má symbolizovat prolínání a ovlivňování jednotlivých kultur.

Plzeň bude hostit Festival arabské kultury

Na portálu Novinky.cz

Ukázka z článku: Již potřetí se v Plzni odehraje Festival arabské kultury. Letošní ročník se zaměřuje na stopy, které arabská kultura zanechala v naší současné společnosti. "Návštěvníci se mohou těšit hned na několik novinek. Ve spolupráci s Divadlem Dialog a Ústavem Blízkého východu a Afriky v Praze nabídneme divákům netradiční dvojjazyčné divadelní představení. V rámci festivalu proběhne konference o arabské vědě v Plzeňské Techmanii. Vedle umění a vědy se zaměříme také na náboženství a debatu o možnostech dialogu mezi odlišnými kulturami," uvedla organizátorka festivalu Tereza Svášková.

Plzeň potřetí od roku 2009 prožije arabsko-české jaro

Na portálu deník.cz

Ukázka z článku: Stopy (v) šafránu je podtitul letošního, již třetího, ročníku Festivalu arabské kultury pořádaném od 23. do 30. března nadšenci Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Nápad uspořádat festival se zrodil v roce 2009. Tehdy téma blízkovýchodních krás představila Plzni Tereza Svášková, hlavní iniciátorka a organizátorka Arabfestu. Ta Deníku nastínila, jaký bude festival letos.

V Plzni začal Festival arabské kultury

Na portálu prvnízprávy.cz

Ukázka z článku: V pátek byl v Plzni zahájen již třetí ročník Festivalu arabské kultury. Slavnostního zahájení se mj. zúčastnili historik Petr Charvát. Dále pak nakladatel a autor mnoha publikací Charif Bahbouh či zástupci saudskoarabského, libyjského a egyptského velvyslanectví v České republice. Cílem festivalu je přiblížit návštěvníkům zvyky a tradice arabského světa. Letošní ročník nese podtitul „Stopy (v) šafránu“, který má symbolizovat prolínání a ovlivňování jednotlivých kultur.

Festival arabské kultury je za dveřmi!

Na portálu Qap.cz

Ukázka z článku: Již potřetí se v Plzni odehraje Festival arabské kultury. Letošní ročník se zaměřuje na stopy, které arabská kultura zanechala v naší současné společnosti. Festival se koná od 23. do 30. března na půdě Fakulty filosofické. Čekají vás přednášky, ochutnávky, tanec i soutěže! Festival letos nese podtitul "Stopy (v) šafránu". "Rádi bychom se letos zaměřili na stopy, které v naší civilizaci Arabové zanechali, protože jen málokdy si uvědomíme, kolik samozřejmých věcí pochází právě z arabského světa," vysvětluje organizátorka festivalu Tereza Svášková.

Festival arabské kultury v Plzni je již v plném proudu

Na portálu Mediafax

Ukázka z článku: Již třetí ročník Festivalu arabské kultury je v plném proudu v Plzni a pokračovat bude až do pátku. Cílem festivalu je přiblížit návštěvníkům zvyky a tradice arabského světa, informovala v neděli agenturu Mediafax organizátorka akce Tereza Svášková z Katedry blízkovýchodních studií na ZČU. "Letošní ročník nese podtitul „Stopy (v) šafránu“, který má symbolizovat prolínání a ovlivňování jednotlivých kultur. Rádi bychom se zaměřili na „stopy“, které po sobě Arabové v naší civilizaci zanechali, neboť málokdy si uvědomíme, kolik samozřejmých věcí pochází právě z arabského světa."

2010

Arabský týden oficiálně odstartuje 12. dubna

1.4. 2010 | Žurnál - plzeňský kulturní a společenský magazín

Text článku: „Arabský týden" oficiálně odstartuje 12. dubna, a to v obřadní síni plzeňské radnice, kde slavnostní atmosféru večera dokreslí precizní vystoupení tanečnic z Matahati Group a nebude chybět ani tradiční občerstvení, káva či sladkosti. Večer pak v Andělu zahraje jedna z nejvýraznějších multikulturních kapel na českém území, složená z muzikantů z Iráku, Ruska, Maďarska a Čečny - Ekvátor - a jejíž žhavé arabské rytmy vás jistě nenechají v klidu.

Úterý bude patřit hned několika přednáškám a od šesti večer se můžete přesunout do kavárny Jabloň, kde bude bohatá ochutnávka pestré syrské a libanonské kuchyně. Večer zde vystoupí pražské seskupení bubeníků Aneboafro hrající rytmy západní Afriky na tradiční nástroje. Středa bude opět ve znamení přednášek a ve čtvrtek se můžete v restauraci Simsalabim zaposlouchat do veršů arabských básníků, které budou přednášet především arabští umělci žijící v Čechách. Páteční dopolední přednášku v ZČU o současných trendech egyptské literatury doplní odpolední program o cestování nejznámějšího českého orientalisty Aloise Musila na Blízkém východě. Sobota pak začne dopoledním workshopem v Simsalabim, kde budou dospělí i děti zasvěceni do tajů kaligrafie, a končit bude večerním koncertem skupiny Ziriab v Andělovi. Toto trio je složeno z muzikantů ze Sýrie a Libanonu a do vlastního originálu přetvářejí tradiční arabské písně. No a finální nedělní rozloučení s festivalem bude stát opravdu za to. Od čtyř hodin odpoledne si budete moci vychutnat na plzeňské radnici atmosféru pravého arabského bazaru, výstavu knih i závěrečné cestovatelské pásmo přednášek.