Program

Návod k vyzvednutí rezervovaných lístků pro kontrétní akci se zobrazí po najetí myší na tlačítko rezervace.

Středa 3.4.

Procházka a jídlo? Ideální kombinace! Čeká vás šest zastavení s ochutnáváním blízkovýchodních pokrmů a nápojů a navrch asi tři kilometry chůze. Užijte si západočeskou metropoli dosyta!

Zahájení

19:00 | Magistrát, Obřadní síň

Jubilejní 10. ročník Festivalu arabské kultury bude doslova lahodný! Jídlo je bezpochyby nepostradatelný tmelící prvek, a tak budou ochutnávky arabské kultury k dispozici v západočeské metropoli po celý týden. Oficiální zahájení za účasti hlavních partnerů festivalu, Západočeské univerzity v Plzni a města Plzeň, je pouze pro zvané.

Čtvrtek 4.4.

Jídlo není jen na talíři (mezinárodní konference - den první)

9:30 | Moving Station | Cora Josting

Jídlo v různých rolích a významech budou v Plzni během tří dnů zkoumat a ochutnávat čeští i zahraniční odborníci. Hlavní programové bloky (mj. Chutě Blízkého východu, Jídlo v globálním kontextu, Jídlo jako nástroj (po)moci) bude možné sledovat v přímém přenosu online na našem Facebooku (@arabfest_CZ). Na konferenci je nutné se přihlásit skrze registrační formulář zde či na našem Facebooku, případně nám napište na kontakt@arabfest.cz. Podrobný program najdete zde.

ARABFEST: 10 let (vernisáž)

17:00 | Magistrát, první patro

Začalo to Stezkou datlí a olivovníků, poté jsme poslouchali tóny loutny a rebabu, pobyli v Andalusii, byli hosty v arabské domácnosti, hovořili jsme o ženě a jejích rolích a o síle sociálních médiích. Prozkoumali jsme město, architekturu a veřejný prostor a letos oslavujeme deset let fungování festivalu jídlem. Nastal čas sebereflexe a nějakého toho dojímání. Fotografická výstava reflektuje ARABFEST od úplných začátků v roce 2010 do roku 2019.

Kulinářský workshop: Vítejte v Palestině!

18:00 | DEPO2015 | Rania Talala

Poznejte tajemství palestinské kuchyně spolu s Raniou Talala, zakladatelkou kulinářského blogu Les Petits Plats Palestiniens de Rania. Rania sdílí skrze své kuchařské umění vzpomínky na dětství v palestinské rodině a s Vámi se podělí o tři originální recepty. Tuto akci pořádáme ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Palestina v Praze. Na workshop doporučujeme kvůli omezené kapacitě rezervaci předem přes e-mail: kontakt@arabfest.cz. (OBSAZENO, KAPACITA NAPLNĚNA)

Rezervovat

Sklenka libanonského vína v Moving Station

19:30 | Moving Station, Malý sál | Tomáš Blahut

Vybraná libanonská vína vám nabídne a k ochutnání připraví sommeliér Tomáš Blahut i v letošním roce! Hosté se budou moci těšit i na drobné pohoštění. Vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace předem.

Vzpomínky na jídlo_Vařící projekt!! Jídlo, umění a výzkum.

20:30 | Moving Station, Velký sál | Suraia Abud Coaik

Etno-kulinářské představení o životě, emocích a příbězích z Hammany. Představení libanonsko-uruguayské šéfkuchařky a antropoložky, která se věnuje tématu potravin, Suraia Abud Coaik.

Pátek 5.4.

Jídlo není jen na talíři (mezinárodní konference - den druhý - Jídlo v globálním kontextu)

9:30 | Plzeňský Prazdroj | Jakub Mazanec

Dopolední konferenční program se bude věnovat jídlu v globálním kontextu. Nejprve probereme problematiku sdílení vodních zdrojů, poté udržitelný životní styl a aktivity Jordan Zero Waste Iniciative. Závěrem pak budeme řešit soběstačnost regionu Blízkého východu a výhledy do budoucnosti s ohledem na klimatické změny. Hlavní programové bloky konference, včetně tohoto, bude možné sledovat v přímém přenosu online. Na konferenci je nutné přihlásit skrze registrační formulář zde nebo na našem Facebooku, případně nám napište na kontakt@arabfest.cz. Podrobný program najdete zde

Jídlo není jen na talíři (mezinárodní konference - den druhý - přednáška doc. Miloše Mendela)

13:30 | Plzeňský Prazdroj | Doc. PhDr. Miloš Mendel, CSc.

Konferenční příspěvek islamologa a pedagoga doc. Miloše Mendela o vínu a dalších typech fermentovaných nápojů v dějinách Arabů před vznikem islámu i poté, kdy se alkohol stal součástí náboženské doktríny. Řeč bude jak o islámském zákazu požívání alkoholu, tak i o každodenní realitě islámských dějin, jež se oficiálnímu postoji často vymykala.

Jídlo není jen na talíři (mezinárodní konference - den druhý: Jídlo jako nástroj (po)moci)

15:30 | DEPO2015, Klempírna | Michal „Hugo“ Hromas | Rania Talala | Lukas Driedger

Jídlo v různých rolích a významech budou v Plzni během tří dnů zkoumat a ochutnávat čeští i zahraniční odborníci. Páteční odpoledne bude patřit tématu jídlu jako nástroji pomoci a/nebo nástroji moci. Seznámíte se s projektem Cook2Help, s hashtagem #LaResistanceDanslAssiette a také s Lukasem Driegerem, vedoucím humanitární pomoci v neziskové organizaci ADRA Německo, který se podílí na mezinárodní snaze o řešení mimořádné situace v Jemenu s cílem zabránit vypuknutí hladomoru v zemi. Tento programový blok bude možné sledovat v přímém přenosu online. Na konferenci je nutné přihlásit se skrze registrační formulář zde nebo na našem Facebooku, případně nám napište na kontakt@arabfest.cz.

Kulinářský workshop se Suraia Abud Coaik

18:00 | DEPO2015 | Suraia Abud Coaik

Exkurze do světa libanonské vegetariánské kuchyně: směs koření za'atar, melasa z granátových jablek, kyselost a mnohem víc! Kvůli omezené kapacitě je nutná rezervaci předem přes e-mail: kontakt@arabfest.cz.  (OBSAZENO, KAPACITA NAPLNĚNA)

Rezervovat

ArabFILMfest: With myself I started (2017)

20:00 | DEPO2015, Klempírna

Dokumentární snímek libanonského režiséra Elie Nemriho sleduje aktivity sociální a environmentální aktivistky Amal Jamil Madanat po jejím odchodu do penze. Amal se po padesátce rozhodne uskutečnit svůj sen, tedy vidět ulice Jordánska čisté a uklizené. Film promítáme v arabském znění s anglickými titulky. Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme rezervaci předem přes náš web.

Sobota 6.4.

Velký sobotní program: Na zdraví

11:00 | DEPO2015 | Michal „Hugo“ Hromas | Aneta Obtulovičová | Filip Týc | DJ GADJO.CZ

Letošní sobotní program v plzeňských industriálních prostorách DEPO2015 vám bude zaručeně chutnat! Těšit se můžete na kulinářské workshopy (jednotlivé workshopy jsou vypsané níže), filmy, zajímavé přednášky a debaty o jídle a většinou i s jídlem! Podruhé se uskuteční také oblíbený ORIENTAL STREET FOOD MARKET. Kromě jídla vás ale čekají také kurzy arabštiny, řemeslné dílny a rovněž orientální trhy, kde seženete vše od koření a kávy až po knížky či ručně vyráběné šperky. Na své si přijdou i ti nejmenší při animování či vyprávění Jana Poláka. Na závěr dne pak pro dospělé budou hrát DJs Radia 1 speciální set world music s důrazem na arabskou hudbu. Oslava jak má být! PODROBNÝ PROGRAM naleznete zde.

Gril po arabsku – kulinářský workshop Huga Hromase

11:00 | DEPO2015, Ateliér + nádvoří | Michal „Hugo“ Hromas

Nejvíce ho baví vařit pod širým nebem. Provozuje tzv. kočovnou restauraci jednoho kuchaře Nomadis catering. Aktuálně má pořad na stream.cz s názvem U stánku. Řeč je o Hugo Hromasovi. Tento uznávaný privat chef vám předvede své kulinářské umění na grilu. Vše na arabský způsob. (Příprava uvnitř, grilování venku na nádvoří.)

Kapacita: 12 osob. Doporučujeme rezervaci přes e-mail kontakt@arabfest.cz.

Maqlúba - „palestinská slaná bábovka“

13:00 | DEPO2015

Maqlúba znamená arabsky překlopená. Není to náhodou - vrcholem přípravy tohoto tradičního a vynikajícího palestinského pokrmu z kuřete, zeleniny a rýži je právě vyklopení obsahu hrnce na tác. Workshop v režii Palestinského klubu v Praze.

Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme registraci předem přes e-mail kontakt@arabfest.cz.

Palestina pro vegetariány

15:15 | DEPO2015, Ateliér

Jídla snadná na přípravu a k zbláznění vynikající! Přijďte se naučit pod vedením Palestinského klubu v Praze bezchybný špenátový salát a čočku s rýží. Pěkně po palestinsku.

Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme registraci předem přes e-mail kontakt@arabfest.cz.

Kulinářský workshop: jehněčí kofte se sýrem Feta

17:00 | DEPO2015, Ateliér

Ukázkovou přípravou oblíbeného jehněčího kofte vás provede tým kuchařů z restaurací Freedom burger a U Matasů. Kofte bude plněné sýrem Feta, servírované s tzatziky a domácím arabským chlebem. A dochucené to celé bude kořením dodaným naším oblíbeným Kořením od Antonína.

Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme registraci předem přes e-mail kontakt@arabfest.cz.

Rezervovat

ArabFILMfest: Couscous: The Seeds of Dignity (2017)

18:30 | DEPO2015, Klempírna

Oceňovaný dokument se zaměřuje na politické, sociální, ekonomické a ekologické podmínky pěstování obilovin a produkce kuskusu v Tunisku. Zabývá se významem problematiky potravin pro boj o individuální a kolektivní lidskou důstojnost, stejně jako otázkami nezávislosti a svrchovanosti. Film uvádíme v arabštině a francouzštině s anglickými titulky. Po filmu následuje debata s vybraným hostem. Akce ve spolupráci s Velvyslanectvím Tuniské republiky v Praze. Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme rezervaci předem přes náš web.

Neděle 7.4.

Rezervovat

Chutě a vůně z kuvajtských súqů

15:00 | Restaurace a penzion U Matasů

Zavítejte s námi do Kuvajtu, země, která vás příjemně překvapí svou přátelskou atmosférou i kulinářským uměním. Kuvajťané odnepaměti patřili mezi zdatné námořníky, kteří do Zálivu přiváželi koření a cenné komodity z východu. Kuvajtské súqy sice prošly modernizací a na mnoha místech přišly o původní podobu, ale stále platí za vyhlášené a nejautentičtější v regionu. Během nedělního odpoledne navštívíme tamější súqy prostřednictvím fotografií Heleny Hanzlíčkové, ochutnáme vybrané kuvajtské pochutiny a závěrem se zaposloucháme do vybraných příběhů z knižní novinky nakladatelství Dar Ibn Rushd "Moderní kuvajtské povídky" (2018). Akci pořádáme ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Kuvajt v Praze.

Rezervovat

ArabFILMfest: Soufra (2017)

19:00 | Měšťanská beseda - Divadélko JoNáš

Snímek Thomase A. Morgana sleduje inspirativní příběh Mariam Shaary, která patří již ke třetí generaci uprchlíků v libanonském uprchlickém táboře Burl El Barajneh, kde prožila celý svůj dosavadní život. Navzdory mizivé šanci na úspěch se rozhodla jít za svým snem a založila úspěšnou cateringovou společnost „Soufra“, která dává ženám v táboře nejen práci, ale také naději na lepší život. Film je v arabštině s anglickými titulky. Debata po filmu s vybraným hostem. Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme rezervaci předem přes náš web.

Nejbližší akce v programu


V programu zatím nejsou žádné akce.

Nezapomeňte ale také zkontrolovat Doprovodné akce.