Program

Návod k vyzvednutí rezervovaných lístků pro kontrétní akci se zobrazí po najetí myší na tlačítko rezervace.

Čtvrtek 15.10.

Oficiální zahájení 11. ročníku Festivalu arabské kultury

18:00 | místo srazu, ONLINE

Spolu s našimi festivalovými partnery, hosty a přáteli zahájíme 11. ročník Festivalu arabské kultury, který tentokrát zamíří KE HVĚZDÁM. Prosíme pozvané hosty, aby 15. října mrkli do svých emailových schránek. Najdete tam pozvání s konkrétním odkazem na náš virtuální program. 

Ÿuma: online koncert

20:00 | místo srazu, ONLINE | Ÿuma

[ONLINE] Koncert alternativního folkového dua Ÿuma je vskutku speciální událostí. Zahrají z Tuniska.

Ÿuma je tuniské alternativní folkové duo složené z Sabrine Janhani, známé jako Chupee Do, a Ramyho Zoghlemi. Oba dva jsou skladateli a píší si vlastní texty. Do hudebního světa vstoupili v prosinci 2015 a od té doby vydali 4 alba (mj. Poussière d'étoiles nebo Post Cards). Jejich tvorba mísí tóny Středozemí a Orientu a těší se nebývalé oblibě nejen ve své domovině. V rámci ARABFESTu zahrají pro české publikum poprvé. 

Za realizaci koncertu patří velké díky ZČU a Velvyslanectví Tuniské republiky v Praze.

Update: Záznam koncertu je k dispozici na FB  stránce ARABFESTU a zde na Youtube.

Pátek 16.10.

Rezervovat

ODLOŽENO Hvězdná procházka I.

18:00 | místo srazu, před Měšťanskou besedou

Vzhledem k aktuálním opatřením akci do odvolání rušíme. Děkujeme za zachování přízně.

Nevšední procházka centrem Plzně odhalí souvislosti mezi západočeskou metropolí a arabskou astronomií i symboliku hvězd v blízkovýchodním kontextu. Neopomene ale ani hvězdy gastronomické. Pět zastávek, přičemž ta poslední slibuje v případě jasného počasí i pozorování oblohy. Kapacita procházky 6 osob (individuální přístup tedy zaručen).
Tato akce se koná za podpory MO Plzeň 3. Děkujeme!

Rezervovat

ODLOŽENO Hvězdná procházka II.

18:30 | místo srazu, před Měšťanskou besedou

Vzhledem k aktuálním opatřením akci do odvolání rušíme. Děkujeme za zachování přízně.

Nevšední procházka centrem Plzně odhalí souvislosti mezi západočeskou metropolí a arabskou astronomií i symboliku hvězd v blízkovýchodním kontextu. Neopomene ale ani hvězdy gastronomické. Pět zastávek, přičemž ta poslední slibuje v případě jasného počasí i pozorování oblohy. Kapacita procházky 6 osob (individuální přístup tedy zaručen).
Tato akce se koná za podpory MO Plzeň 3. Děkujeme!

Sobota 17.10.

ONLINE Velký sobotní program

11:00 | Papírna, ONLINE | DJs Toukadime

[SLEDUJTE ZÁZNAM VYSÍLÁNÍ NA YOUTUBE]

Výzev se nebojíme! Nejnavštěvovanější festivalovou akci odbavíme ONLINE. Připojte se k nám! Kromě nabitého kulturního programu, který budeme vysílat z Papírny Plzeň, se vydáme i do Ománu nebo Jordánska. Nalaďte tedy vaše chytré přijímače na signál arabfestCZ. Detailní program naleznete zde.

Vycházíme z plánovaného programu, a tak si na své přijdou všechny věkové skupiny! Diváci se doslova projdou uličkami Ománu, zavítají do Jordánska nebo do Káhiry. Naučí se jak uvařit nomádské speciality v podání kuchaře Hugo Hromase, zatímco děti se mohou těšit na originální loutkové představení. Zájemci o studium arabštiny si přijdou na své při ukázkové začátečnické hodině a literární nadšenci se dozví o novinkách orientálního nakladatelství Dar Ibn Rushd. Těšit se můžete na rozhovory s arabisty, umělci a dalšími zajímavými hosty.  Chystáme i několik soutěží o skutečně krásné ceny, které nám poskytli naši štědří partneři!

Akce se koná za podpory ZČU, města Plzně, Nadace 700 let města Plzně. Děkujeme za podporu i dalším partnerům.

Stream můžete sledovat také na Vimeu.

 

ONLINE DJs Night: To the Stars_DJs Toukadime

20:30 | online | DJs Toukadime

[ONLINE] Ze svého obýváku, ale s hvězdnou scénou od našich plzeňských přátel, budou hvězdné blízkovýchodní hity mixovat maročtí DJs Toukadime. Záznam vystoupení najdete na našem Facebooku.

Tuto akci podpořil finančně MO Plzeň 3. Za podporu děkujeme také městu Plzni a Západočeské univerzitě v Plzni. Akce se kvůli aktuálním opatřením uskuteční online.

Neděle 18.10.

ODLOŽENO Vesmír: الكون - interaktivní umělecký workshop

13:00 | FAG, podchod mezi ulicemi Resslova a Radobyčická | Hammam A. Yousef | Josef Sedlák & Tomáš Staněk

Co se stane, když své síly spojí absolventské duo ze Sutnarky a syrský kaligraf, a zadání zní vezměte nás do vesmíru a nezapomeňte ani na laiky? Přijďte to zjistit do tzv. Myší díry a přímo v akci sledujte graffiti umělce Josefa Sedláka & Tomáše Staňka a kaligrafa Hammama Yousefa a ještě lépe se (mezi 13:00 a 15:00) připojte k tvoření!

Tato akce se koná za podpory MO Plzeň 3. Děkujeme!

Momentálně zjišťujeme informace, za jakých podmínek můžeme akci uspořádat. Již nyní ale víme, že bude bez vás, návštěvníků. Děkujeme za pochopení a zapněte si nás na Facebooku, pokud to dobře dopadne, bude online stream ;).

ArabFILMfest: Hlasy přicházejí z dáli

15:00 | online

Skrze tento odkaz se dostanete na Vimeo, kde můžete film zhlédnout.

Krátkometrážní dokumentární snímek iráckého režiséra Ahmeda Al-Sabaiei z roku 2018 sleduje tři Araby žijící v Praze a jejich vztah k Praze a České republice. Představiteli filmu jsou spisovatel a nakladatel Charif Bahbouh, pedagog a hudebník Marwan Alsolaiman a pedagog, herec a hudebník Rachid Rahma.

Film je v češtině s arabskými a anglickými titulky.

Vstupné je zdarma - pokud chcete ale podpořit naše letošní festivalové aktivity a zprostředkování nabitého program přímo do vašich domovů, můžete tak učinit zakoupením vstupenky na GoOut. Nenechte se zmást, že vás to nasměruje na ARABFEST 2020: Velký sobotní program, vámi zvolená částka se k nám dostane :).

Tuto akci podpořil finančně MO Plzeň 3. 

Pondělí 19.10.

ONLINE Lumír Honzík: Betlémská hvězda

17:00 | online, ONLINE | Lumír Honzík

Online stream přednášky naleznete na našem Youtube kanále a na Facebooku.

Betlémská hvězda hraje důležitou roli v příběhu o narození Ježíše Krista a snad každý zná původní biblický příběh. Jak se ale na tuto „cípatou hvězdu s dlouhým chvostem podobnou kometě" dívají astronomové? Právě o pohledu astronomů na betlémskou hvězdu bude hovořit Lumír Honzík, vedoucí plzeňské pobočky Hvězdárny v Rokycanech a Plzni. 

Tuto akci podpořil finančně MO Plzeň 3.

Úterý 20.10.

ONLINE Jakub Szántó: Reportérem mezi dvěma zeměmi

17:00 | SVK PK, Vzdělávací centrum

Bude-li nám zachována přízeň hvězd, přednáška bude streamována online. Budeme vás informovat o aktuálním vývoji. Sledujte nás také na Facebooku.

Palestina a Izrael. Dva obdivuhodné národy odsouzené žít bok po boku. Blízký východ, neklidný, exotický, a přece spřízněný. Je opravdu nutné si zvolit stranu a vnímat izraelsko-palestinské vztahy jako výhradně konfliktní? Nenechte si ujít přednášku známého českého reportéra Jakuba Szántó, který v letech 2013 až 2018 působil jako stálý zahraniční zpravodaj ČT pro Blízký východ. Přednáška bude v českém jazyce.

Pondělí 26.10.

Theeb

18:30 | online, Vimeo

Arabská poušť v roce 1916. Celovečerní debut režiséra Naji Abu Nowara vypráví příběh chlapce Theeba, který se po smrti svého otce vydává na cestu k dospělosti. Když je poklidný život Theebova beduínského kmene narušen příchodem britského armádního důstojníka s tajným posláním, Theebův starší bratr Hussein souhlasí, že vojáka doprovodí na nebezpečné cestě přes arabskou poušť. Film byl v roce 2016 nominován na Oscara. Uvádíme v původním znění s českými a anglickými titulky.

Film je ke zhlédnutí na Vimeo přes tento odkaz do 31. 10 (12:00). Prvně budete vyzváni k registraci, která je povinná kvůli zabezpečení filmu; jedná se o požadavek od distributora bránící šíření nelegálních kopií. Dále je potřeba zaplatit lístek (poplatek ve výši 4 USD - cca 90 Kč) a pak už na Vás čeká jen samotný film! Ten si můžete přehrát po dobu 24 hodin. Stojí to za to! 

Neděle 15.11.

Arabská snídaně [online]

12:00 | online, FB a IG ARABFESTU

Arabská kuchyně je lahodná a rozhodně fotogenická. Dosvědčují to i naše včerejší snahy, kdy jsme pro vás chystali online snídani. Podívejte se na záznam našeho snažení na Instagram (záložka Arabská snídaně) nebo rovnou do speciální fotoalba na Facebook. Dobrou chuť!

Čtvrtek 19.11.

Festival arabské kultury 2020 - pražský program

18:00 | online

Festivalový program Ke hvězdám se přesouvá do Prahy, ač pro vás se nemění místo konání... neboť i v tomto případě pojedeme výhradně online. Detailní program, včetně programu našeho partnerského festivalu Nad Prahou půlměsíc, najdete v podzáložce Akce v Praze a Olomouci: zde. Spolupořadatelem našeho pražského festivalového programu je studenský spolek Madžlis a Společnost česko-arabská. Vybrané akce jsou spolufinancováné z grantu MHMP pro integraci cizinců. Děkujeme! 

Zároveň děkujeme za podporu i dalším našim partnerům!

Nejbližší akce v programu


V programu zatím nejsou žádné akce.

Nezapomeňte ale také zkontrolovat Doprovodné akce.