Program

Návod k vyzvednutí rezervovaných lístků pro kontrétní akci se zobrazí po najetí myší na tlačítko rezervace.

Středa 18.5.

Zahájení 12. ročníku Festivalu arabské kultury

18:00 | Magistrát, Obřadní síň (1. patro)

ARABFEST, lásky čas. 12. ročník Festivalu arabské kultury se ponese v duchu lásky a na jeho zahájení jsme si pozvali své přátele, blízké a festivalové partnery. Tato akce je tedy pouze pro zvané, kteří mohou najít více informací o programu zahájení ve svých mailových schránkách.  

Rezervovat

ArabFILMfest: Bahbouh a ostatní

20:00 | Měšťanská beseda - Divadélko JoNáš

Charif Bahbouh, učitel, nakladatel, spisovatel, básník, náš festivalový vzor a spoluzakladatel. Od začátku arabfestové snahy podporoval a byl nám vždy oporou. V prosinci 2020 po těžké nemoci zemřel. Není náhodou, že dokument věnovaný právě jeho osobě zahájí festivalový program, kdy hlavním tématem je láska. Výpovědi blízkých a kolegů natočil irácký režisér Ahmed Alsabaiei.

FIlm uvedeme v českém jazyce s arabskými titulky v obraze. Po filmu bude následovat diskuze. Chystáme pro vás i drobné arabské pohoštění a výstavku vybraných knih nakladatelství Dar Ibn Rushd.

Rezervace na tuto akci přes naše webové stránky není povinná. Přesto ji doporučujeme, abyste měli své místo v kinosálu jisté. Děkujeme.

Sobota 21.5.

Brunch po arabsku

10:00 | Anděl station & bistro, zadní dvorek

Pravděpodobně se na této akci do arabského jídla zamilujete. A to půjde jen o snídani. Těšte se na slané, sladké, maso i vege. Menu najdete v události na Facebooku a Instagramu.

Pondělí 23.5.

Degustace libanonských vín

18:00 | Na břehu Rhôny - Plzeň

Světem skvělých libanonských vín vás provede someliér Tomáš Řežábek v romantických prostorách plzeňského podniku Na břehu Rhôny. Drobné pohoštění v ceně. Lístky zakoupíte v síti GoOut.

Úterý 24.5.

Lekce arabštiny pro začátečníky

17:30 | FF ZČU, Sedláčkova 15 (místnost SP-107)

Jak se představit a navázat první konverzace v arabštině? S absolventem KBS Danielem Krejčím si rychle osvojíte základní fráze a gramatiku tohoto úžasného semitského jazyka.

ArabFILMfest: Sirény (2022)

20:00 | Regner kino, 1. patro

Dívčí thrash metalová kapela Slave to Sirens z Bejrútu ve své domovině působí jako enfant terrible, zatímco pro západní publikum je senzací. Většinová libanonská společnost má problém nejen s hudebním stylem, ale také se sexuální orientací některých z hudebnic. Nedořešené vztahy dělají dusno uvnitř kapely, podobně jako celou zemí zmítají ekonomické problémy. Více najdete v události na Facebooku.

Americko-libanonský dokument režisérky Rity Baghadi.
Lístky lze zakoupit v síti GoOut.

Středa 25.5.

Sex and the Citadel: Shereen El Feki v rozhovoru s Ninou Fárovou

17:00 | online, Youtube a Facebook | Shereen El Feki

Pokud chcete skutečně poznat národ, začněte tím, že se podíváte do jejich ložnic." Autorka a aktivistka Shereen El Feki to dělá už více než deset let a zkoumá souvislosti mezi sexualitou, politikou, ekonomikou, náboženstvím a kulturou na Blízkém východě a v severní Africe. Připojte se k Shereen a Nině k diskuzi o Shereenině knize „Sex a Citadela: Intimní život v měnícím se arabském světě“ a zjistěte víc o tomto aspektu arabských společností, který obvykle bývá z velké části skrytý …

Rozhovor bude probíhat v anglickém jazyce. Online debatu sledujte na našem Youtube kanálu.

Zahrada vůní pro potěchu myslí

20:00 | Čajovna u Pekla

Chtěli byste zažít arabskou vášeň s českými a maďarskými herečkami? Pak si nenechte ujít adaptaci arabské erotické příručky od Muḥammada Ibn Muḥammad Al-Nafzawího z 15. století, která je v mnoha ohledech opravdovým klenotem. Intimní interkulturní představení pohovoří o univerzálních lidských „záležitostech“ v jazyce vizuálních metafor. 

Hrají: Réka Deák, Veronika Zárubová

Jazyk: převážně angličtina, částečně arabština, francouzština, maďarština a čeština

Čtvrtek 26.5.

Rendez-vous français-arabe

19:00 | Na břehu Rhôny - Plzeň

Popovídejte si neformálně francouzsky, arabsky nebo klidně česky při speciálním konverzačním večeru, který pro vás chystáme ve spolupráci s Alliance Française de Plzeň. Vhodné pro pokročilé i začátečníky.

Sobota 28.5.

Velký sobotní program & Oriental Street Food Market

11:00 | DEPO2015

Prožijte sobotní odpoledne s celou rodinou v romantických uličkách arabského trhu, ochutnejte milované blízkovýchodní pokrmy a zjistěte více o lásce po arabsku. Detailní program pro plánované čtyři scény v plzeňském DEPO2015 najdete ZDE. Více najdete také v události na Facebooku. Těšit se ale můžete zcela jistě na worshop tance dabka, setkání s režisérem Morisem Issou, hudebníkem Marwanem Alsolaimanem, výstavu Podoby lásky od Jaroslavy Bičovské, taneční vystoupení, lekci arabštiny, recitaci arabské poezie nebo prezentaci koření, které umí rozdmýchat vášeň. A to stále není vše! :-)

Akce se koná za laskavé podpory Západočeské univerzity v Plzni, Crestyl Nadační fond, města Plzeň, Nadace 700 let města Plzně a dalších partnerů. 

Koncert zpěvačky KAT Bent L'Amor

21:00 | Anděl | KAT Bent L'Amor

Guest: Marwan Alsolaiman 

Večer plný lásky a orientálních skladeb k poslechu. Tak bude vypadat završení plzeňského arabfestového programu, kdy se vám představí zpěvačka tuniského původu, vystupující pod pseudonymem KAT Bent L'Amor. Tato severoafrická hvězda, žijící v Čechách již přes tři roky, se snaží prezentovat kulturu Severní Afriky a svého rodného regionu a osobitým projevem si získává srdce čím dál širšího publika. Více také v události na Facebooku.

Jako hostujícího umělce si KAT pozvala vynikajícího hudebníka Marwana Alsolaimana, kterého mnozí znají jako zakládajícího člena syrské kapely Ziriab.

Vstupenky můžete zakoupit v síti GoOut zde.

After hafla by DJ Shepherd

22:30 | Anděl | DJ Shepherd

Láska je koktejl emocí. Přijďte všechny radosti i srdceboly vytancovat do Anděla na afterparty v režii DJ Shepherda z Libanonu. House šmrncnutý arabským vibem je přesně to pravé pro sobotní párty.

Středa 1.6.

Noční pozorování oblohy: Sylván

22:00 | Rozhledna Sylván | Lumír Honzík

Neopakovatelný večer spojený s pozorováním noční oblohy v Plzni pro vás za jasného počasí připraví plzeňská pobočka Hvězdárny v Rokycanech a Plzni. Záleží jen na vás a přírodních podmínkách. Astronomické dalekohledy budou zaměřeny na tajuplné deep-sky objekty jako jsou otevřené a kulové hvězdokupy, galaxie a mlhoviny. Je připravena i orientace na noční hvězdné obloze a ukázky nejvýraznějších souhvězdí.

Astronomické pozorování je možné pouze za jasné oblohy a viditelnosti pozorovaných objektů a úkazů.

Rezervace přes e-mail kontakt@arabfest.cz není povinná, ale je doporučená (abychom věděli, kolik ibiškového čaje máme připravit). :-)

Nejbližší akce v programu


V programu zatím nejsou žádné akce.

Nezapomeňte ale také zkontrolovat Doprovodné akce.