Program

Návod k vyzvednutí rezervovaných lístků pro kontrétní akci se zobrazí po najetí myší na tlačítko rezervace.

Středa 22.3.

Píp. Router zapnut. Vítejte ve světě sociálních sítí, kde najdete informace, zábavu, vzrušení, nebezpečí a kde jedno otevřené okno nestačí. Osmý ročník Festivalu arabské kultury zahájíme za účasti významných hostů z řad akademiků, kulturních aktivistů a diplomatů. V rámci večera vyhlásíme vítěze literární soutěže pro české a arabské básníky a nabídneme hostům malé arabské pohoštění.

Kapacita místnosti je omezena natolik, že pokud byste chtěli na zahájení zavítat, napište nám do 15. 3. e-mail a my vám následně povíme, zda se budeme moci setkat hned první den našeho hlavního programu či bohužel nikoliv.

Čtvrtek 23.3.

Facebook a revoluce

17:00 | FF ZČU, místnost ST 210 | Jan Veselý | Jan Daniel

Facebook jako sociální síť má určitý dopad na každodenní život většiny z nás. Pojďme si poslechnout, jaký vliv měl na průběh Arabského jara. Zveme vás na debatu se sociologem Janem Danielem a analytikem a arabistou Janem Veselým. Moderuje Zbyněk Tarant z Katedry blízkovýchodních studií ZČU.

Rezervovat

ArabFILMfest: CLASH (2016)

20:00 | Měšťanská beseda - Divadélko JoNáš

Děj mezinárodně oceňovaného snímku Mohameda Diaba se odehrává ve stísněném prostředí policejní dodávky v létě roku 2013. Třicet účastníků demonstrace v Káhiře, zastávajících odlišné společenské a náboženské názory, bojuje o přežití. V arabském a znění s anglickými a českými titulky. Po filmu bude následovat diskuze. Doporučujeme rezervaci předem!

Pátek 24.3.

Aysha El-Shamayleh: How social media revolutionized creative work (for writers, filmmakers and musicians) in the Middle East: the positives and negatives.

13:00 | FF ZČU, místnost SP-319

Mnoho lidí má problém s definováním a vytvářením své identity jakožto globálních občanů. Problém je to především v rozvojových zemích, kde domácí kultura byla vnímána jako silná a nadřazená. Jakým způsobem snahy „udělat svět menší“ umocňují nebo oslabují lokální umělecká hnutí v arabském světě?  Přednáška jordánské spisovatelky a spoluzakladatelky projektu Writers' Cell Ayshy El-Shamayleh proběhne v anglickém jazyce. 

Rezervovat

FoodLab: Egypt

19:00 | DEPO2015, Kavárna

Vařte po egyptsku! Pod vedením šéfkuchaře egyptské ambasády se naučíte přípravu rovnou pět chodů tamější tradiční kuchyně. Akce se koná za podpory Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze. Počet míst na kurzu je omezený, nutná rezervace předem. K dispozici je 5 kuchařských stanovišť, přičemž u každého stanoviště můžou být maximálně dva lidé.

Sobota 25.3.

Arabská snídaně

10:00 | Plzeň zastávka

Skutečně bohatou nabídku arabských pokrmů k snídani či pozdějšímu vstávání pro vás s láskou chystá vegetariánské bistro Satyr. Podrobné menu a ceny jednotlivých jídel zde zveřejníme v polovině března.

Tradice súfismu a její proměny v moderní době

12:30 | Plzeň zastávka | Zora Hesová

Jak se súfismus, tedy islámská mystika, proměňuje vlivem moderních médií? Dokáže uchovat svá specifika? O formách obrany tradice a zároveň o současných podobách islámské mystiky se zvláštním zřetelem na oblast Balkánu bude hovořit islamoložka Zora Hesová.

Rezervovat

Stopy online/ offline I.

13:30 | Plzeň zastávka | Honza Chabr

Honza Chabr, absolvent Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, povede výtvarný workshop, kde by rád s účastníky prozkoumal stopy, které každý z nás zanechává v online i offline prostředí. Účastníci nechť si na workshop přinesou svůj mobilní telefon či notebook. 

Doporučujeme rezervaci předem kvůli omezené kapacitě prostoru. Počítáme přibližně s 20 účastníky na workshop.

Rezervovat

Stopy online/ offline II.

15:00 | Plzeň zastávka | Honza Chabr

Honza Chabr, absolvent Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, povede výtvarný workshop, kde by rád s účastníky prozkoumal stopy, které každý z nás zanechává v online i offline prostředí. Účastníci nechť si na workshop přinesou svůj mobilní telefon či notebook. Doporučujeme rezervaci předem kvůli omezené kapacitě prostoru. Počítáme přibližně s 20 účastníky na workshop.

Neděle 26.3.

Rezervovat

Chutě a vůně syrské a libanonské kuchyně

12:30 | Restaurace Ganesh

Ochutnejte s námi formou švédských stolů až 25 různých specialit klasické arabské kuchyně! Zároveň se na místě dozvíte i něco o tradiční přípravě pokrmů. Omezený počet míst, nutná rezervace předem. Dodavatelem koření na tuto akci je vynikající Koření Od Antonína.

Tariq Ramadan: Blízký východ, islám a sociální sítě

16:00 | Kulturka, Univerzitní coworking | Mgr. Daniel Křížek, Ph.D.

Jeden z nejvlivnějších islámských myslitelů současnosti bude streamovat ze svého facebookového účtu, který sledují více jak 2 miliony fanoušků z celého světa. Prvně však jeho osobu a práci představí islamolog Daniel Křížek z Katedry blízkovýchodních studií FF ZČU. V samotné přednášce se pak Tariq Ramadan, profesor Oxford University, bude zabývat vlivem sociálních sítí na dynamiku společenského vývoje blízkovýchodních zemí a neopomene ani vztahy mezi „Západem” a „Východem”. Přednáška proběhne v angličtině.

Pondělí 27.3.

Share it

17:00 | Kulturka

Jaké je facebookové Maroko? Kolik lajků může mít fotka velblouda? A co naše fotografie, sdílení a zažité stereotypy? Co díky vlastním úvahám považujeme za důležité a sdíleníhodné? Přijďte na vernisáž zjistit, jak vypadá „sdílený Blízký východ“!

ArabFILMfest: #chicagoGirl (2013)

19:00 | Kulturka

„Chci ukázat světu, co se syrský režim snaží schovat.”

Dokumentární snímek Joa Piscatella sleduje odvahu devatenáctileté studentky Ala'a Basatneh, která za pomoci svých přátel a Facebooku poukazuje na situaci ve válkou zmítané Sýrii. Aneb jak organizovat syrskou revoluci z Chicaga. Film bude uveden v anglickém znění s českými titulky. Ve spolupráci s festivalem Jeden svět.

Úterý 28.3.

Linie svobody: Současná arabská karikatura

17:30 | Moving Station, kavárna a galerie

Svoboda projevu a její limity, bezpečnost a extremismus, aktivní občanství, politická odpovědnost, tolerance, sociální problémy... Nenechte si ujít zahájení putovní výstavy děl tří významných arabských karikaturistů (Abdul Raheem Yassir, Khalid Albaih, Nadia Khiari). Ve spolupráci s českou sítí Nadace Anny Lindhové pro dialog kultur ve Středomoří, organizací Insaan a festivalem Jeden svět v Plzni.

E-cartoons po arabsku

18:30 | Moving Station

Vítejte ve světě, kde si satira a politická nekorektnost podává ruku s (auto)cenzurou a potřebou sebevyjádření. Sudánský nezávislý politický karikaturista Khalid Albaih je jedním z nejznámějších arabských umělců, kteří publikují své práce zásadně online. Přijďte prostřednictvím Skype rozhovoru zjistit, jak se ve světě online karikatury lze prosadit a jaká jsou jeho specifika v blízkovýchodním kontextu. Autor také rád zodpoví všechny vaše otázky.

Středa 29.3.

Inkman: "calligraffiti"

14:00 | DEPO2015 | INKMAN

Zúčastněte se workshopu talentovaného tuniského umělce Inkmana a zjistěte, co vznikne spojením arabské kaligrafie a street artu. Ve spolupráci s Alliance française de Plzeň a Velvyslanectvím Tuniské republiky v Praze.

Rezervovat

Arabský kvíz

18:00 | Kulturka

Seberte odvahu a poměřte své síly ve vědomostním kvízu. Soutěžit se bude v týmech a pomocníkem vám bude internet, nemějte tak obavy a pojďte s námi hádat! Nezapomeňte mobily nebo tablety s sebou. Chcete-li soutěžit, přihlaste se předem přes náš rezervační formulář. Ať jdete na akci v týmu či sami, každý jeden účastník musí mít svoji rezervaci. Na místě se pak rozdělíme do týmů - prvně dle přání, posléze dle toho, jak to vyjde. :)

Čtvrtek 30.3.

Lidská práva v Zálivu

15:00 | FF ZČU, místnost SP 319 | Přemysl Rosůlek

Setkejte se přes Skype s emeritním profesorem Kuvajtské univerzity Ghanimem Al-Najjarem, zkušeným politologem a autorem studií na téma lidských práv. Hlavními tématy debaty, které se zúčastní i Klára Bednářová, koordinátorka projektů organizace Člověk v tísni, bude dodržování lidských práv v oblasti Arabského zálivu a zemích Severní Afriky. Do jaké míry jsou mylné naše představy, často šířené po sociálních sítích a jaká je skutečnost? Moderuje politolog Přemysl Rosůlek.

O problematice nenávisti na sociálních sítích v našem, ale především v blízkovýchodním prostředí, budou debatovat Zbyněk Tarant z Katedry blízkovýchodních studií FF ZČU a Lukáš Houdek z projektu HateFree Culture. Moderuje islamolog Daniel Křížek.

ArabFILMfest: Aminin profil (2015)

20:00 | Měšťanská beseda - Divadélko JoNáš

Co se na počátku jeví jako příběh o osobní odvaze syrské lesbické aktivistky, změní se kvůli několika nečekaným zvratům v originální příspěvek do debaty o síle sociálních sítí, které jsou schopné manipulovat vztahy mezi lidmi a jejich identitami. Dokument kanadské režisérky Sophie Derapse. Ve spolupráci s festival Jeden svět. Anglicky s českými titulky. Po filmu bude následovat diskuze s Lukášem Houdkem, koordinátorem HateFree Culture.

Pátek 31.3.

Rezervovat

Číše libanonského vína

18:00 | Alliance française de Plzeň

Vynikající libanonská vína vám představí a k ochutnání nabídne sommeliér Tomáš Blahut. Omezený počet míst, nutná rezervace přes náš web.

Sobota 1.4.

Sobotní odpoledne opět nabízí bohatý program na několika scénách souběžně. Letos však bude rovnou několik novinek! Virtuálně, ale v reálném čase se přeneseme přímo do několika arabských zemí. Orientální trhy se rozšíří o stánky nových prodejců a vedle ochutnávání vynikající arabské kuchyně budete moci sami zkusit připravit tradiční pokrmy z Palestiny. Zcela poprvé vyhlásíme soutěž o nejlepší arabskou polévku. Organizátoři samozřejmě myslí i na ty nejmenší. Podrobný program sobotního programu je zde. Těšíme se na viděnou! A moc děkujeme Velvyslanectví Státu Kuvajt, pod jehož záštitou se tato akce koná.

Rezervovat

Číše libanonského vína II.

17:00 | Moving Station

Pro pravidelné velké ohlasy vám rovnou, milí návštěvníci, nadělujeme druhou degustaci! Vynikající libanonská vína vám představí a k ochutnání nabídne sommeliér Tomáš Blahut. Omezený počet míst, nutná rezervace předem.

Tareq Jundi & Nasser Salameh

20:00 | Moving Station | Tareq Jundi

Duo zkušených muzikantů, původem z Palestiny, vás uvede do světa arabské klasické hudby. Perkuse, loutna a tradice. Na chvíli budeme zase offline. Vážně. A zcela poprvé v ČR!

Doporučujeme zakoupit zlevněný lístek v předprodeji zde.

DJ Profesor Ikebara

21:30 | Moving Station

Z arabského světa až na Balkán. Hudba, tanec, emoce. Závěrečný večírek 8. ročníku Festivalu arabské kultury.

Nejbližší akce v programu


V programu zatím nejsou žádné akce.

Nezapomeňte ale také zkontrolovat Doprovodné akce.