Program

Návod k vyzvednutí rezervovaných lístků pro kontrétní akci se zobrazí po najetí myší na tlačítko rezervace.

Středa 4.4.

Město neboli madína. Jak se liší blízkovýchodní metropole od těch středoevropských? Má evropský a arabský veřejný prostor vůbec něco společného? A jak se v něm uplatňují ženy? Přijďte si poslechnout povídání slovenské urbanistky Miloty Sidorové, která je mimo jiné spoluautorkou projektu Fair Shared Cities a egyptského architekta Yassera Mahgouba z American University of Cairo, jehož specializací jsou urbanistické projekty v zemích Zálivu. Tuto debatu, která nás uvede do letošního festivalového tématu, moderuje český architekt a historik architektury Petr Klíma, kterého Plzeňané mohou znát například díky jeho působení ve spolku Pěstuj prostor a projektu Plzeňský architektonický manuál (PAM). Debata bude v angličtině, simultánní tlumočení do češtiny zajištěno. Rezervace předem přes web je nutná kvůli kapacitě.

Město Jaroslavy Bičovské

20:30 | Moving Station, Galerie | Jaroslava Bičovská

„Propojení mezi městem a autorkou je tak těsné, že byť je plocha papíru či plátna pouze dvojrozměrná, i tak máte dojem, že k vám skrz její dílo její rodné město promlouvá.“ Řeč je o městě Brandýs nad Labem. Výstava Jaroslavy Bičovské ovšem představí i další její velkoformátové malby a spatříte tak kromě brandýských uliček třeba i damašské tržiště. Jaroslava Bičovská měla mnoho samostatných i společných výstav volné tvorby doma i v zahraničí a její obrazy jsou zastoupeny v soukromých i galerijních sbírkách. Touto výstavou vás provede sama umělkyně.

Není nad městské hry! A tato hra v režii arabfestového tandemu Pala a Kate je vskutku speciální záležitostí jen pro odvážnější povahy! Součástí hry je šest zastavení s překvapením, několik výzev, určitě pak ochutnávání blízkovýchodních pokrmů a nápojů a navrch asi pět kilometrů chůze. Užijete si západočeskou metropoli v arabském duchu dosyta a všemi smysly!

Čtvrtek 5.4.

Žena ve veřejném prostoru

10:30 | FF ZČU, místnost SP 319 | Milota Sidorová

Jakou mají ženy roli v městské společnosti na Blízkém východě? Jak vnímají veřejný prostor a jak jim je uzpůsoben? Mohou kamkoliv? A jak je tomu v Evropě? Mezinárodní konference nastolí mnoho podobných otázek. Odpovědi zazní z úst vážených hostů, mj. slovenské urbanistky Miloty Sidorové či francouzské umělkyně Nory Noor. Konferenci moderuje a vede v anglickém jazyce Dr. Lenka Strnadová z Katedry politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU.

Marrákešem na skateboardu

19:30 | Kavárna MōōVEMENT

Nově otevřená kavárna Moovement na Americké třídě zve na svou první výstavu. Marocký fotograf Yassine Sellame zde představí své analogové snímky, v nichž zachycuje každodenní život v marockých městech, zejména v jeho rodné Marrákeši. V průběhu večera nás čeká krátká přednáška o Yassinově práci a skateboardingu v Maroku. Následovat bude promítání několika krátkých filmů o marocké skate scéně, mimo jiné dokumentu Lubia Time filmaře Štěpána Klímy. Na závěr pak afterparty s DJs.

Pátek 6.4.

Jak se staví arabské město v Zálivu

15:00 | FF ZČU, místnost SP 319 | Dr. Yasser Mahgoub

Státy Zálivu zaznamenávají od konce druhé světové války bezprecedentní ekonomickou prosperitu. Jedná se o přeměnu, která v jiných částech světa vyžadovala mnohdy i více než 400 let. Egyptský architekt Yasser Mahgoub, který se tomuto tématu dlouhodobě věnuje, bude hovořit o dopadech této rychlé změny na architekturu a urbanizaci v tamějších vybraných městech. Přednáška bude v angličtině.

Džarábulus pod vlivem ISIS

17:00 | FF ZČU, místnost SP 319 | Dr. Afshin Shahi

„Administrativa v oblasti města Džarábulus neúmyslně napomáhá legitimizaci bývalé vlády tzv. Islámského státu. To je smutná realita v severní Sýrii.“ Afshin Shahi, vyučující na Bradfordské univerzitě a redaktor periodika The British Journal of Middle Eastern Studies, srovnává nastálou situaci s Afghánistánem po pádu Tálibánu, kde se sentiment po tehdejší vládě objevil podobně jako v Sýrii dnes.

Rezervovat

Sklenka arabského vína

18:00 | Vinárna U staré studny

Zavítejte do nově otevřené vinárny u plzeňského náměstí Republiky a dopřejte si tam rovnou několik skleniček vybraných blízkovýchodních vín. Degustaci povede sommeliér Tomáš Benedek. Hosté se budou moci těšit i na drobné pohoštění.

Rezervovat

ArabFILMfest: Poslední v Aleppu (2017)

20:00 | Měšťanská beseda - Divadélko JoNáš | Dr. Afshin Shahi

Strhující dokument Ferase Fayyada z roku 2017 zachycuje každodenní boj dobrovolníků z tzv. Bílých přileb. Za neustálého bombardování a ostřelování riskují své životy, aby poskytli první pomoc raněným v troskách válkou zmítaného města. Jak dlouho lze čelit všudypřítomné hrozbě smrti a utrpení? Tento snímek, nominovaný na Oscara, uvedeme v původním znění a anglickými a českými titulky. Po filmu bude následovat debata s Dr. Afshinem Shahim z Bradforské univerzity.

Sobota 7.4.

Vítejte v arabském městě v DEPO2015! Letošní sobotní program se bude odehrávat na 10 scénách souběžně a potěší všechny věkové skupiny. Poprvé v Plzni budete moci ochutnávat dobroty z Blízkého i Dálného Východu na ORIENTAL STREET FOOD MARKET. Tradiční orientální trh hlásí nárůst prodejců. V programu nebudou chybět cestopisné přednášky, debaty, filmové projekce, arabská kaligrafie, kurzy arabštiny, malování hennou či vytoužený relaxační koutek, kde budete moci popíjet arabskou kávu či využít nabídky vodní dýmky. Na své si přijdou i děti, které čeká divadlo, animační dílna a také fantastické dobrodružství při stavbě mrakodrapů s lektorkami projektu Město letí. A jako bonus potkáte v areálu hudebníky z Busking Festu či plzeňské skejťáky. Sobotní program pořádáme díky podpoře Velvyslanectví Státu Kuvajt v Praze. Podrobný program akce naleznete zde.

Rezervovat

Sklenka arabského vína II.

18:00 | DEPO2015, Zasedačka

Vybraná blízkovýchodní vína vám k ochutnání nabídne sommeliér Tomáš Benedek.

Rezervovat

Koncert: Hafsa Rmich

20:00 | DEPO2015, Klempírna | Hafsa Rmich

Nechte se unášet na vlnách nadpřirozena spolu s Hafsou Rmich. Talentovaná marocká performerka Hafsa společně se svojí kapelou představí fúzi hudebních žánrů jako Trance či Psychedelic v kombinaci s poetickým projevem zpěvačky v arabském a anglickém jazyce.

Závěrečný sobotní mejdan v režii dvou skvělých plzeňských DJs! Těšte se na vinylový nášup od Balkánu po čistou house music od DJ Dirty Bastard a DJ Connaire. Prvních 29 příchozích se bude navíc těšit ze speciálního dárku!

Neděle 8.4.

Vydejte se do Jordánska, země, kde národním pokrmem je mansaf, pořádná porce jehněčího na rýži s mandlemi, zalitá jogurtovo-citronovou omáčkou... Tento sytý a oblíbený pokrm pro vás s láskou připraví festivalový tým v čele s autory Syrské kuchyně. A bude i vegetariánská verze! Po obědě přijde na řadu i program ryze kulturní! Charif Bahbouh a jeho hosté vám představí novou publikaci nakladatelství Dar Ibn Rushd: Moderní jordánské povídky.

Graffiti ve městě a město v graffiti

15:00 | tajné místo | Mohammed J. Abu Hakmeh

Graffiti. Už jste je viděli na zdech, vagónech, plotech, kontejnerech. Někdy jsou pobuřující, jindy zkrášlující, vždycky ale vznikají pod rukama konkrétního člověka, který věnuje svůj čas a kreativitu přípravě a následné realizaci něčeho jedinečného. Ať už se jedná o jednoduchou zprávu, podpis, nebo propracovanou malbu, každý z nás se může pokochat, obdivovat, kritizovat, dotknout se, přetvořit. Graffiti je živé a mění se spolu s námi a městem. Graffiti je kontroverzní. Přijďte se v neděli podívat, jak svoje graffiti tvoří kuvajtský umělec Mohammed J Abuhakmeh.

 A kde že to tajné místo je? Plot DEPO2015 s výhledem na řeku směrem k Papírenské lávce.

Emancipace #965

18:30 | Kulturka ZČU | Fay Al-Homoud

S cílem šířit naději se street art a graffiti začalo objevovat v ulicích v průběhu invaze v roce 1990. Od té doby se dále vyvíjelo, stalo se ztělesněním rostoucí scény undergroundového umění i vizuálním dialogem otevřeným veřejnosti, který je možné ovlivňovat a reflektovat. Vernisáž výstavy fotografii kuvajtského street artu Fay Al- Homoud byste si určitě neměli nechat ujít!

Na zdi anebo proti zdi?

19:00 | Univerzitní kavárna Družba | Fay Al-Homoud

Přijďte se seznámit s Fay Alhomoud a jejím projektem Q8 Street Art. Dozvíte se, jak a proč se stal street art v Kuvajtu populárním, jakým si prošel vývojem a také kdo stojí za nejvýznamnějšími díly, která zdobí kuvajtské ulice. Přednáška naváže na vernisáž fotografií monitorujících kuvajtský street art.

Nejbližší akce v programu


V programu zatím nejsou žádné akce.

Nezapomeňte ale také zkontrolovat Doprovodné akce.