O festivalu

FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY, tzv. ARABFEST, je tradiční kulturně-vzdělávací akcí, která se koná každým rokem na jaře na různých místech Plzně a následně také v Praze. Několikadenní program Arabfestu zahrnuje koncerty, přednášky českých i zahraničních odborníků, debaty, taneční vystoupení, výstavy, workshopy, soutěže, ochutnávky pokrmů a mnoho dalšího – vše spjaté s kulturou Blízkého východu.

Hlavním cílem Arabfestu je představit arabský svět veřejnosti v jiných souvislostech, než jak tomu činí média, neboť ta obvykle poskytují dosti zkreslený a rozostřený obraz o kultuře, která nám toho má tolik co nabídnout.

Původním záměrem hlavní organizátorky Arabfestu bylo uspořádat pásmo přednášek, které by studentům Blízkovýchodních studií zpestřilo čas trávený v posluchárnách a seminárních místnostech. Mělo tedy jít o akci ve smyslu „studenti studentům“. Za podpory pracovníků Katedry blízkovýchodních studií na Fakultě filozofické ZČU i nejrůznějších nadšenců se z myšlenky studentské konference nakonec vyklubal víceúrovňový festival pro širokou veřejnost. Návštěvníci Arabfestu se tak mohou osobně setkat nejen s českými a zahraničními velikány orientalismu, ale i s arabskými hudebníky, umělci, novináři či cestovateli, a s mnoha jinými zajímavými lidmi.


Arabfest má za sebou sedm úspěšných ročníků:

První ročník s podtitulem Stezkou datlí a olivovníků nás poprvé zavedl do dalekých krajů a dávných časů a seznámil nás například s léčebnými metodami středověkých muslimských lékařů. Dozvěděli jsme se také, jak staří arabští mudrcové vykládali sny a co se skrývá pod tajemným pojmem „naqšbandíja“.

O rok později proběhl druhý ročník, který nesl podtitul V tónech loutny a rebabu. Naučili jsme se během něj hrát vrhcáby, zavlnili se v rytmech tradiční lidové i moderní arabské hudby a v neposlední řadě se dosyta najedli arabských sladkostí.

Rok na to se uskutečnil třetí ročník s podtitulem Stopy v šafránu, který byl zaměřen na španělskou Andalusii. Vydali jsme se po stopách, které Arabové zanechali v naší civilizaci, debatovali o arabských vědách. Zároveň jsme v daném roce uspořádali úspěšnou konferenci o archeologických nálezech českých odborníků na Blízkém východě.

V dalším roce proběhl festival s podtitulem Můj dům, Tvůj dům, jenž nás vyzval k návštěvě arabského domu. Okouzleni krásou jeho velkolepé architektury jsme vstoupili, okusili proslulou arabskou pohostinnost a seznámili se s jeho obyvateli a jejich zvyky.


Pátý ročník Podej mi flétnu a zpívej prozkoumal arabskou kulturu z jiného pohledu: odehrál se v duchu alternativní umělecké scény, arabského sebevyjádření a snažil se postihnout vztah mezi tradicí a modernitou. V programu se objevila témata jako arabský e-komiks, street art, hiphop, punk či graffiti.


Šestý ročník se zaměřil na téma ŽENA. Návštěvníci se setkali s takovými osobnostmi jako Fatéma Chahid, Shadia Mansour, či Nawal Slemiah. Součástí ročníku byl také ojedinělý projekt Arabové mezi námi založený na spolupráci žáků středních škol a populárních osobností arabského původu žijících dlouhodobě v České republice. Podařilo se nám navázat velmi úzkou spolupráci s Velvyslanectvím Marockého království.


Zatím naposledy, posedmé, jsme se setkávali na festivalu s podtitulem SPOLU. Téma poukazovalo na důležitost osobní zkušenosti, společného úsilí a dialogu. Festival zahájilo jedinečné představení Refugee Safari, které mělo v novém festivalovém centru Moving Station svoji evropskou premiéru. V rámci hlavního programu se uskutečnila beseda o migraci a uprchlické krizi a projekce mezinárodně oceňovaného časosběrného dokumentu A Syrian Love Story. Návštěvníci se mohli také osobně seznámit s režisérem Morisem Issou, hudebníkem Rashidem Rahmou a pedagogem Charifem Bahbouhem.


Organizátoři se těší na setkání s Vámi během osmého ročníku Arabfestu , který se uskuteční ve dnech 22.3. - 1.4. 2017 v Plzni.Tentokrát s podtitulem #online , který navazuje na loňské setkávání. Letos však půjde převážně o on-line komunikaci ve světě sociálních sítí. Návštěvníci budou moci diskutovat o tom, jakou moc mají sociální média, díky kterým se často šíří i revoluční myšlenky, ale také velmi snadno nenávist. Program nezapomene ani na tradiční festivalové akce jako ArabFILMfest, ochutnávky arabské kuchyně či degustace libanonských vín, a chybět nebudou ani oblíbené sobotní orientální trhy. Bude toho ještě mnohem více, proto nás sledujte nejen na webu, ale také na Facebooku a jiných sociálních sítích, kam postupně přidáváme aktuální informace o festivalovém dění. Buďme spolu online a na festivalu také osobně.