O festivalu

FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY, tzv. ARABFEST, je tradiční kulturně-vzdělávací akcí, která se koná každým rokem na jaře na různých místech Plzně a následně také v Praze. Několikadenní program Arabfestu zahrnuje koncerty, přednášky českých i zahraničních odborníků, debaty, taneční vystoupení, výstavy, workshopy, soutěže, ochutnávky pokrmů a mnoho dalšího – vše spjaté s kulturou Blízkého východu.

Hlavním cílem Arabfestu je představit arabský svět veřejnosti v jiných souvislostech, než jak tomu činí média, neboť ta obvykle poskytují dosti zkreslený a rozostřený obraz o kultuře, která nám toho má tolik co nabídnout.

Původním záměrem hlavní organizátorky Arabfestu bylo uspořádat pásmo přednášek, které by studentům Blízkovýchodních studií zpestřilo čas trávený v posluchárnách a seminárních místnostech. Mělo tedy jít o akci ve smyslu „studenti studentům“. Za podpory pracovníků Katedry blízkovýchodních studií na Fakultě filozofické ZČU i nejrůznějších nadšenců se z myšlenky studentské konference nakonec vyklubal víceúrovňový festival pro širokou veřejnost. Návštěvníci Arabfestu se tak mohou osobně setkat nejen s českými a zahraničními velikány orientalismu, ale i s arabskými hudebníky, umělci, novináři či cestovateli, a s mnoha jinými zajímavými lidmi. Festival pořádají studenti a absolventi ZČU (z nichž jsou mnozí zároveň i členové ARABFEST, z.s.) ve spolupráci se spolkem Madžlis při FF UK.


Arabfest má za sebou jedenáct úspěšných ročníků:

První ročník s podtitulem Stezkou datlí a olivovníků nás poprvé zavedl do dalekých krajů a dávných časů a seznámil nás například s léčebnými metodami středověkých muslimských lékařů. Dozvěděli jsme se také, jak staří arabští mudrcové vykládali sny a co se skrývá pod tajemným pojmem „naqšbandíja“.

O rok později proběhl druhý ročník, který nesl podtitul V tónech loutny a rebabu. Naučili jsme se během něj hrát vrhcáby, zavlnili se v rytmech tradiční lidové i moderní arabské hudby a v neposlední řadě se dosyta najedli arabských sladkostí.

Rok na to se uskutečnil třetí ročník s podtitulem Stopy v šafránu, který byl zaměřen na španělskou Andalusii. Vydali jsme se po stopách, které Arabové zanechali v naší civilizaci, debatovali o arabských vědách. Zároveň jsme v daném roce uspořádali úspěšnou konferenci o archeologických nálezech českých odborníků na Blízkém východě.

V dalším roce proběhl festival s podtitulem Můj dům, Tvůj dům, jenž nás vyzval k návštěvě arabského domu. Okouzleni krásou jeho velkolepé architektury jsme vstoupili, okusili proslulou arabskou pohostinnost a seznámili se s jeho obyvateli a jejich zvyky.


Pátý ročník Podej mi flétnu a zpívej prozkoumal arabskou kulturu z jiného pohledu: odehrál se v duchu alternativní umělecké scény, arabského sebevyjádření a snažil se postihnout vztah mezi tradicí a modernitou. V programu se objevila témata jako arabský e-komiks, street art, hiphop, punk či graffiti.


Šestý ročník se zaměřil na téma ŽENA. Návštěvníci se setkali s takovými osobnostmi jako Fatéma Chahid, Shadia Mansour, či Nawal Slemiah. Součástí ročníku byl také ojedinělý projekt Arabové mezi námi založený na spolupráci žáků středních škol a populárních osobností arabského původu žijících dlouhodobě v České republice. Podařilo se nám navázat velmi úzkou spolupráci s Velvyslanectvím Marockého království.


V roce 2016 jsme se setkávali na festivalu s podtitulem SPOLU. Téma poukazovalo na důležitost osobní zkušenosti, společného úsilí a dialogu. Festival zahájilo jedinečné představení Refugee Safari, které mělo v novém festivalovém centru Moving Station svoji evropskou premiéru. V rámci hlavního programu se uskutečnila beseda o migraci a uprchlické krizi a projekce mezinárodně oceňovaného časosběrného dokumentu A Syrian Love Story. Návštěvníci se mohli také osobně seznámit s režisérem Morisem Issou, hudebníkem Rashidem Rahmou a pedagogem Charifem Bahbouhem.


Na jaře 2017, v rámci osmého festivalového ročníku, jsme navázali na předchozí setkávání a debatovali jsme převážně o #online komunikaci a světě sociálních sítí. Návštěvníci diskutovali o moci sociálních médií, díky kterým se často šíří revoluční myšlenky, ale také velmi snadno i nenávist. Program neopomenul ani tradiční festivalové akce jako ArabFILMfest, ochutnávky arabské kuchyně či degustace libanonských vín, a nechyběly ani oblíbené sobotní orientální trhy. Festival v roce 2017 navštívilo na 2000 lidí z celé České republiky i ze zahraničí a online přenosy z akcí sledovalo více jak 4000 osob.


Devátý ročník ARABFESTU zval své návštěvníky do MĚSTA. Objevovali jsme veřejný prostor blízkovýchodních metropolí a jejich architekturu. Dozvěděli jsme se, jak se tvoří urbanistické projekty měst Zálivu, debatovali o roli a pohybu ženy nejen na Blízkém východě. Díky ohromné podpoře na Startovači (děkujeme!) se nám podařilo uspořádat historicky první ročník ORIENTAL STREET FOOD MARKETU v České republice. Tradiční Velký sobotní program se stal vůbec nejúspěšnějším v historii festivalu - navštívilo jej na 1500 osob. Festival poprvé zavítal do Olomouce.


Jubilejní desátý ročník byl speciální i díky podtitulu JÍDLO, které tematicky provázelo celý program, včetně mezinárodní několikadenní konference, kde se jídlo zkoumalo ze všech možných úhlů a také se řádně ochutnávalo. Nechyběl ORIENTAL STREET FOOD MARKET, který nově potěšil i návštěvníky v Praze a programovou novinkou byly kulinářské procházky. Že jídlo „není jen na talíři“, se návštěvníci v Plzni, Praze i Olomouci mohli dozvědět skrze přednášky, gastronomické workshopy a audiovizuální představení se zahraničními hosty. Ochuzeni nebyli ani o tradiční ochutnávku vín, filmové projekce a výstavu deseti let ARABFESTU. Na festival zavítalo téměř 5500 osob.


Jedenáctý ročník festivalu byl poznamenán celosvětovou pandemickou situací, a byl tak dvakrát odložen, až se nakonec uskutečnil netradičně na podzim, a to výhradně ve virtuálním prostředí. Téma KE HVĚZDÁM tak nabylo zcela nového významu; i přes tuto výzvu organizátoři návštěvníkům přímo na obrazovky do jejich domovů dokázali přenést bohatý program. Festivalové akce online zhlédlo téměř 20 000 osob. Na festivalových akcích vystoupili čeští i zahraniční hosté, mj. astronom Lumír Honzík, fotograf Ján Husár, loutkář Husam Abed nebo tuniská kapela Ÿuma, která měla odezvu i u našich zahraničních fanoušků, neméně úspěšné akce byly Velký sobotní programe a festivalové soutěže uskutečněné na Facebooku.


Organizátoři se těší na setkání s Vámi během dvanáctého ročníku ARABFESTU, který se uskuteční ve dnech 18. - 28. května 2022 v Plzni a v první polovině června v Praze. Tématem letošního ročníku je LÁSKA, a to ve všech jejích podobách. Těšit se tak můžete nejen na milované blízkovýchodní pokrmy, degustace vín, ale také třeba i na tematické divadelní představení či pozorování noční oblohy v režii Hvězdárny v Rokycanech a Plzni. Chybět nebude Velký sobotní program & ORIENTAL STREET FOOD MARKET v prostorách DEPO2015. Návštěvníci se také naučí zamilovaná slovíčka v arabštině, a to dokonce na pravém rendez-vous. Bohatý kulturní a vzdělávací program završí koncert tuniské zpěvačky KAT Bent L'Amor v Anděl Music Baru a závěrečná hafla! Pro aktuální informace o programu sledujte kromě webu také náš Facebook a Instagram.