Akce v Praze a Olomouci

Návod k vyzvednutí rezervovaných lístků pro kontrétní akci se zobrazí po najetí myší na tlačítko rezervace.

Speciální akce

Rezervovat

Workshop with Lucien Bourjeily (LB): Making your first film

12.4, 10:00 - 13:00 | Kampus Hybernská, Prague | Lucien Bourjeily

This event is in English.

“Art is where we make a stand. If we don't make it there, freedom of expression is lost for everyone”
Lucien Bourjeily

Lucien Bourjeily, a Lebanese theatre and film maker, also known for his activities against corruption and anti/censorship in Lebanon, will held a workshop and closed discussion for film and theatre students on the 12th of April in Prague, Czech republic. His first feature film, Heaven Without People will be screened in Prague the evening before, the 11th of April at Kino Pilotů at 8pm.

Rezervovat

ArabFILMfest: Soufra

5.5, 18:30 | Kampus Hybernská

Nenechte si ujít speciální projekci filmu Soufra (z arabského "stůl prostřený jídlem/ stůl plný jídla"), která bude obohacena o mini-food festival zahrnující jak sladké, tak slané od našich palestinských přátel, tak spřízněné firmy MadeinSyria.cz.

Snímek Soufra sleduje inspirativní příběh Mariam Shaary, která patří již ke třetí generaci uprchlíků v libanonském uprchlickém táboře Burl El Barajneh, kde prožila celý svůj dosavadní život. Navzdory mizivé šanci na úspěch se rozhodla jít za svým snem a založila úspěšnou cateringovou společnost „Soufra“, která dává ženám v táboře nejen práci, ale také naději na lepší život. Film je v arabštině s anglickými titulky. 

Akce v Praze

Přednáška známého českého arabisty Bronislava Ostřanského nabídne stručné uvedení do tří oblastí, které jídlu a pití věnují v kontextu islámu náležitou pozornost. Nejprve představí jídlo a pití jako předmět islámského práva, poté z perspektivy středověkých představ lékařů a filozofů vycházejících z antického učení o živlech a temperamentech a nakonec se bude věnovat tzv. prorocké medicíně, která neopomíná ani různá doporučení, jak se správně stravovat. Tato přednáška se koná pod záštitou studentského spolku Madžlis.

Heaven Without People (2017, Lucien Bourjeily)

11.4, 20:00 | Kino Pilotů | Lucien Bourjeily

Co vše se může stát, když se rozvětvená libanonská rodina sejde u velikonočního oběda, odhalí v celovečerním debutu režisér Lucien Bourjeily. Snímek Heaven Without People reflektuje sváry mezi mladší a starší libanonskou generací na poli současné politické a společenské situace v zemi. Kvalitu snímku dokazuje mimo jiné zvláštní cena poroty na Dubai International Film Festival v roce 2017. Film uvádíme v arabštině s českými titulky. Doporučujeme rezervaci lístku předem přes rezervační systém Kina Pilotů zde.

Promítání a následné diskuze se zúčastní samotný režisér snímku Lucien Bourjeily. Za produkční pomoc děkujeme studentskému spolku Madžlis.

Rezervovat

Sklenka libanonského vína v El Emiru

12.4, 18:00 - 20:00 | El Emir | Tomáš Blahut

Vynikající libanonská vína vám představí a k ochutnání nabídne sommeliér Tomáš Blahut. V ceně je rovněž lahodné tematické pohoštění od libanonské restaurace El Emir.

Rezervovat

With myself I started (2017, Amal J. Madanat a Elie Nemri)

12.4, 19:00 | Kampus Hybernská

Frustrovaná ze smetí a odpadků, které lze nalézt rozptýlené po celém Jordánsku, se Amal rozhodla nalézt řešení tohoto environmentálního problému a přispět k více udržitelné budoucnosti Jordánska. V roce 2012 založila organizaci "Towards Zero-Waste Initiative", která skrze vzdělávací programy šíří osvětu o udržitelném životním stylu. Amalinu cestu zdokumentoval libanonský režisér Elie Nemri. Film uvádíme v arabštině s anglickými titulky.

DANCING NOMADS: DJs Toukadime & DJ Syriantal

12.4, 21:30 | Kampus Hybernská | DJs Toukadime | SYRIANTAL

Páteční Hybernskou roztančí orientální rytmy v kombinaci s hip-hopem, deep house, funkem a další. Svůj set protnutý severoafrickým tóny představí dvojice dýdžejů Toukadime. Damašský rodák a hvězda berlinské scény Syriantal poté mezi tančící nomády přinese svůj mix kombinující blízkovýchodní žánry se současnou klubovou scénou. 

ORIENTAL STREET FOOD MARKET v Praze

13.4, 10:00 - 18:00 | VNITROBLOCK

ORIENTAL STREET FOOD MARKET bude zábavným sobotním dnem pro jednotlivce i celé rodiny. Historicky poprvé v prostorech holešovického VNITROBLOCKu budete moci zavítat na orientální bázár, na kterém ochutnáte tradiční pochutiny Blízkého východu. Během programu si poslechnete cestovatele a kuchaře, naučíte se, jak správně vyfotit jídlo na váš Instagram nebo jak si objednat arabsky v restauraci. Akce se koná v rámci Festivalu arabské kultury 2019 ve spolupráci se studentským spolkem Madžlis. 

Rezervovat

Sklenka libanonského vína ve VNITROBLOCKu

13.4, 18:00 - 20:00 | VNITROBLOCK | Tomáš Blahut

Vynikající libanonská vína vám představí a k ochutnání nabídne sommeliér Tomáš Blahut. Degustace proběhne v unikátním industriálním prostoru VNITROBLOCKu. V ceně je rovněž drobné pohoštění. Kvůli omezené kapacitě je nutná rezervace předem.

Rezervovat

ArabFILMfest: Dokumentární pásmo

14.4, 17:00 - 20:30 | Kampus Hybernská

17:00 – 18:30 Couscous: The Seeds of Dignity (2017, Habib Ayeb)
Oceňovaný dokument se zaměřuje na politické, sociální, ekonomické a ekologické podmínky pěstování obilovin a produkce kuskusu v Tunisku. Zabývá se významem problematiky potravin pro boj o individuální a kolektivní lidskou důstojnost, stejně jako otázkami nezávislosti a svrchovanosti. Film uvádíme v arabštině a francouzštině s anglickými titulky. 

19:00 – 20:30 Soufra (2017, Thomas A.Morgan) 
Snímek Soufra sleduje inspirativní příběh Mariam Shaary, která patří již ke třetí generaci uprchlíků v libanonském uprchlickém táboře Burl El Barajneh, kde prožila celý svůj dosavadní život. Navzdory mizivé šanci na úspěch se rozhodla jít za svým snem a založila úspěšnou cateringovou společnost „Soufra“, která dává ženám v táboře nejen práci, ale také naději na lepší život. Film je v arabštině s anglickými titulky. 

Kvůli omezené kapacitě doporučujeme rezervaci předem.

Rezervovat

Fotografický workshop Marka Rebroše

13.4, 10:00 - 11:45 | VNITROBLOCK | Marek Rebroš

Jídlo to jsou vzpominky a právě ty se musí zaznamenant! Jak správně zachytit lahodné pokrmy na váš Instagram či do rodinného alba vás naučí fotograf Marek Rebroš. Během workshopu vám prozradí tipy a fígle, jak se svými “food fotkami” zazářit! Fotografovat se nebudou jídla ledajaká, ale vybrané lahůdky z Orientu. 

Akce v Olomouci

Voda jako důvod konfliktu i spolupráce: případ Nil

8.4, 18:45 | Konvikt | Jakub Mazanec

Voda je klíčovou surovinou nejen v regionu Blízkého východu. Co když je ale sdílena více státy? Přístup k vodním zdrojům a jejich využití může být příčinou konfliktu, ale i platformou pro spolupráci mezi dvěma či více státy. Příkladem sdíleného zdroje je i řeka Nil a její povodí. O zašlé hegemonii Egypta, o tom proč je Súdán „králotvůrcem“ a Etiopie „žábou na prameni“ promluví Jakub Mazanec z Ústavu světových dějin FF UK.

Rezervovat

With myself I started (2017)

8.4, 20:30 | Konvikt

Frustrovaná ze smetí a odpadků, které lze nalézt rozptýlené po celém Jordánsku, se Amal rozhodla nalézt řešení tohoto environmentálního problému a přispět k více udržitelné budoucnosti Jordánska. V roce 2012 založila organizaci "Towards Zero-Waste Initiative", která skrze vzdělávací programy šíří osvětu o udržitelném životním stylu. Amalinu cestu zdokumentoval libanonský režisér Elie Nemri. Film promítáme v původním znění s anglickými titulky.

Sahten/ Made in Syria

9.4, 18:45 | Konvikt

Syrská a libanonská kuchyně patří mezi špičku gastronomie nejen v arabském světě. Jaké pokrmy byste měli určitě ochutnat a jaké suroviny a koření k vaření použít vám poradí Lukáš Goga - cestovatel, novinář a obdivovatel Blízkého východu. Zakončení setkání bude stylové - návštěvníci se naučí připravovat v džezvě damašskou kávu a ochutnají podomácku vyrobené sladkosti podle tradičních receptů arabských hospodyněk.

Rezervovat

Sklenka libanonského vína v Olomouci

10.4, 19:30 | Bristol, salónek

Vynikající libanonská vína vám v hanácké metropoli představí a k ochutnání nabídne sommeliér Tomáš Blahut. V ceně je rovněž pohoštění. Kvůli omezené kapacitě doporučujeme rezervaci předem přes náš rezervační systém.

Droga jako jídlo

11.4, 18:45 | Konvikt | Mgr. Veronika Kramáreková, PhD.

V Jemenu už čtvrtým rokem probíhá občanská válka, která si vyžádala desetitisíce obětí. Obyvatelé strádají mnoha chorobami a těžkou podvýživou. Ty jsou důsledkem blokády, zabraňující importu léků a zboží do krajiny. Více než polovina obyvatel Jemenu trpí hlady, přesto ale stále velká část populace utrácí peníze za kát - lehkou drogu, jejíž žvýkání je součástí každodenního života Jemenců. Jaký dopad má ale tenhle zvyk na místní ekonomiku? A jak konzumace této rostliny ovlivňuje stravování obyvatel? O problematice kátu pohovoří Veronika Kramáreková, která toto téma zkoumala několik měsíců přímo v Jemenu.

Arabská snídaně v Olomouci

11.4, 9:00 - 12:00 | Greenbar

Přijďte ochutnat Blízký východ! Arabská kuchyně je jedna z nejpestřejších a nejzdravějších na světě, a to díky hojnému zastoupení čerstvého ovoce, zralé zeleniny, kvalitních zdravých tuků (olivového oleje, semínek, oříšků), luštěnin a pověstného koření . Na sladko či na slano, rozhodli jsme se pro vás nachystat snídani či brunch po arabsku. Konkrétní menu najdete brzy na našem webu. Nenechte si ujít tento nevšední gurmánský zážitek!

Nejbližší akce v programu


V programu zatím nejsou žádné akce.

Nezapomeňte ale také zkontrolovat Doprovodné akce.